Wciąż za mało kobiet w sektorze technologicznym

Mimo szans, jakie daje sektor technologiczny, niewiele kobiet decyduje się na karierę w tej dziedzinie. Zaledwie 29 z każdego tysiąca ukończyło studia z zakresu teleinformatyki. Z tysiąca mężczyzn kończy je 95 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wciąż za mało kobiet w sektorze technologicznym

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

18 lis 2013 6:27


Ponad 130 uczennic liceów i techników wzięło udział w polskiej edycji DigiGirlz, jednego z programów Microsoft YouthSpark. Jego celem jest zachęcenie młodych kobiet do wyboru kierunków związanych z sektorami nowych technologii oraz przygotowanie ich do wyzwań globalnej gospodarki.

Uczestniczki powitał Ronald Binkofski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft. Mogły się one przekonać się, na czym polega praca w sektorze technologicznym oraz zapoznać się z wybranymi ciekawymi innowacjami.

Miały też okazję porozmawiać z kobietami odnoszącymi sukcesy i dzięki temu zrozumieć, na czym polega tego rodzaju praca.

W trakcie spotkania wystąpiła wiceprezes Microsoft Corporation ds. zasobów ludzkich, Sue Bevington, która podkreśliła istotną rolę różnorodności i integracji wśród podstawowych wartości firmy Microsoft.

- Media powinny więcej pisać o sukcesie takich kobiet jak Marissa Mayer, Sheryl Sandberg czy Ola Lazar. Wówczas więcej kobiet powie sobie: jeżeli one dały radę, to ja też mogę - mówiła Kamila Sidor, CEO Geek Girls Carrots i założycielka społeczności zajmującej się promowaniem kobiet w IT.

W dalszej części spotkania Katarzyna Tokarz, szefowa rekrutacji w polskim oddziale Microsoft, wraz z uczestniczką programu absolwenckiego MACH Barbarą Ferneza poprowadziła panel tematyczny jak budować swoją przyszłość.

Stefania Tempłowicz, finalistka światowego konkursu Microsoft Imagine Cup 2013, zaprezentowała projekt swojej drużyny, który wygrał krajowe finały i opowiedziała, w jaki sposób jest on dalej rozwijany.

Ocenia się, że roczny europejski PKB wzrósłby o około 9 mld euro, gdyby kobiety zajmowały stanowiska informatyczne tak często jak mężczyźni.

- Stereotypy związane z płcią powstrzymują wiele utalentowanych kobiet od odkrywania oraz realizowania satysfakcjonujących, pełnych wyzwań i dobrze płatnych karier w sektorze technologicznym. Inicjatywa DigiGirlz powstała po to, aby to zmienić - uważa Andrzej Borczyk, dyrektor HR polskiego oddziału Microsoft.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.