Urządzenia mobilne i praca zdalna zniszczą work-life-balance?

0 0
Urządzenia mobilne i praca zdalna zniszczą work-life-balance?
– Duża część populacji Europy istotnie kieruje się zasadą „pracować, aby żyć” – uważa Manuela Montagnana, wiceprezes ADP ds. HR na region EMEA.

– Jestem za tym, aby tam, gdzie to możliwe, dawać ludziom możliwość pracy zdalnej, jeśli tego potrzebują. Co zyskam, jako szef, zabraniając młodej matce pracy z domu w bardziej odpowiednich dla niej godzinach, jeśli takie rozwiązanie będzie możliwe? – zastanawia się Manuela Montagnana, wiceprezes ADP ds. HR na region EMEA.

Z państwa badania „The Evolution of Work” wynika, że media społecznościowe staną się w przyszłości platformą współpracy, a niektóre osoby całą swoją pracę będą mogły wykonywać, korzystając z urządzeń mobilnych. Już teraz jesteśmy praktycznie cały czas online. Uda nam się w ogóle rozgraniczyć życie prywatne od zawodowego? Znaleźć czas na bycie offline?

Manuela Montagnana, wiceprezes ADP ds. HR na region EMEA: – To jest ciekawe pytanie, bo odzwierciedla obawy Europejczyków o to, że nowe trendy mogą zaburzać wyraźny i tak bardzo pielęgnowany przez nich podział na pracę oraz czas wolny. Duża część populacji Europy istotnie kieruje się zasadą „pracować, aby żyć”. Tak jak w Niemczech, tak i w Holandii ludzie dokładnie planują swój prywatny i zawodowy czas, lecz ich postępowe podejście do biznesu sprawia, że są dobrze przygotowani na przyszłe zmiany w środowisku pracy. Jak na ironię, pomimo panującego w tym regionie strachu przed zmianami, wiele europejskich krajów przyjmuje zmiany, a nawet przoduje w dziedzinie technologii i edukacji, w efekcie torując drogę dla przyszłej populacji pracowników. Francja stawia na nowoczesność w dziedzinie „big data” oraz technologii cyfrowej, a razem z Wielką Brytanią znajduje się w czołówce krajów namiętnie korzystających z mediów społecznościowych, z których już dziś korzystamy nie tylko prywatnie, ale i zawodowo – mamy konta nie tylko na Facebooku i Twitterze, ale także na LinkedIn. Mamy smartfony, tablety. To jest pytanie bardziej o to, jak będziemy z tych narzędzi korzystać. Może się okazać, że idzie nam to na rękę.

To znaczy?

– Przykładowo, jesteś młodą matką, masz dziecko, które musisz odprowadzić i odebrać ze szkoły. Byłoby super, gdybyś mogła opuścić biuro o drugiej po południu, a resztę obowiązków służbowych dokończyć z domu, kiedy dziecko już zaśnie. To ułatwiłoby ci życie. Oczywiście to zależy od pracodawcy – czy jest gotowy dać ci taką możliwość, i oczywiście od specyfiki pracy, bo są zajęcia, których nie da się wykonywać z domowego zacisza. Logiczne jest, że obsługując klientów w sklepie, musimy w nim być, i to w określonych godzinach. Ja jestem jednak za tym, aby tam, gdzie to możliwe, dawać ludziom możliwość pracy zdalnej, jeśli tego potrzebują. Co zyskam, jako szef, zabraniając młodej matce pracy z domu w bardziej odpowiednich dla niej godzinach, jeśli takie rozwiązanie będzie możliwe? Myślę, że więcej mogę stracić, zatrzymując ją w biurze i wiedząc, że fizycznie jest w firmie, ale myślami gdzie indziej. Współcześnie musimy mówić już nie tyle o work-life-balance, ale bardziej o harmonii między jednym a drugim.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.