Umiejętności cyfrowe przepustką do lepszej pracy

Od 2000 roku w krajach Unii Europejskiej liczba miejsc pracy dla specjalistów ICT zwiększyła się o ponad dwa miliony. To wzrost siedmiokrotnie wyższy od tempa wzrostu miejsc pracy w całej gospodarce unijnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umiejętności cyfrowe przepustką do lepszej pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

2 cze 2014 19:49


Największy przyrost zatrudnienia odnotowano w takich segmentach jak programowanie, konsulting, hosting i przetwarzanie danych oraz publikowanie oprogramowania w obrębie samej branży ICT. Ponadto silny wzrost zatrudnienia specjalistów ICT nastąpił w takich branżach spoza sektora ICT jak finanse i usługi biznesowe (doradztwo, rachunkowość, badanie rynku itd.).

Rosnące potrzeby w zderzeniu z rosnącą luką kompetencyjną (za mało osób z umiejętnościami cyfrowymi) przyczynia się do rosnącej liczby wakatów, które najsilniej dadzą się we znaki w latach 2015-2020, o ile nie zmienią się polityki krajowe w zakresie wspierania kształcenia specjalistów teleinformatyki. Najmocniej problemy odczuje Wielka Brytania, gdzie zabraknie 250 tys. pracowników. W dalszej kolejności znajdują się Włochy (180 tys.) i Niemcy (150 tys.).

Jednym z pomysłów przeciwdziałania niedoborom pracowników jest powołana przez Komisję Europejską Wielka Koalicja na Rzecz Cyfrowych Miejsc Pracy. Organizacja podejmuje specyficzne działania wspierające szkolenia ITC, przyciągające młodych ludzi do branży i prowadzące do modernizacji edukacji branżowej.

Cały artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.