Testy kompetencyjne ułatwiają rekruterom pracę

• Internet pełen jest przeróżnych ankiet i testów.
• Wiele z nich nie przynosi żadnych korzyści, jednak pewna część pomaga HR-owcom w przeprowadzeniu wstępnej eliminacji kandydatów.
• Zależnie od stanowiska poszukujący pracy mogą natrafić na testy sprawdzające zdolności analityczne, werbalne lub logiczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Testy kompetencyjne ułatwiają rekruterom pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

5 lut 2016 13:53


Każdego dnia prasę i internet zalewają tysiące anonsów o podobnych nagłówkach: "Sprawdź, czy do siebie pasujecie", "Dowiedz się, jak dobrze znasz obsadę tego serialu", "Nasz test powie, ile będziesz mieć dzieci".

Niektóre brzmią wręcz absurdalnie, ale wysokie statystyki wyświetleń stron zajmujących się generowaniem testów świadczą o tym, że wszelkiego rodzaju quizy cieszą się nieustającą popularnością. O ich powodzeniu decydują dwa kluczowe czynniki: chwytliwy temat i jakość, przejawiająca się w odpowiednio dobranych pytaniach.

Użytkownicy portali internetowych potrafią być bardzo wymagającymi klientami i błyskawicznie dokonują decyzji, czy dana treść jest dla nich wartościowa. Usiłując uzyskać wskazówkę odnośnie nurtujących ich problemów, albo jedynie z ciekawości przechodząc przez test, szybko zniechęcają się, natrafiając na banalne pytania o ulubiony kolor albo porę roku. Stanowią one wyznacznik wiarygodności i determinują wiarę w wynik.

Nawet przy najlepiej ułożonych pytaniach, słabością uzyskiwanych w ten sposób rezultatów pozostaje jednak ich ulotność. Nawet jeśli wzbudzają emocje, znikają w momencie opuszczenia strony i nie przynoszą już żadnych korzyści. Czy istnieją zatem testy, które poza rozrywką dostarczają danych będących w stanie wpłynąć na nasze życie?

Tak. Coraz częściej stosuje się je przy rekrutacji kandydatów online.

Co badają ankiety?

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować trend wspierania biznesu technologią. W większości dużych firm podstawę pracy stanowi dostęp do komputera, komunikacja między zatrudnionymi odbywa się przez pocztę mailową lub specjalne portale, a raporty z działalności są nie tylko generowane, ale i udostępniane drogą elektroniczną. Nie jest to więc szczególnie zaskakujące, że wszechobecne innowacje zaczęły wpływać także na proces rekrutacji.

Wstępna eliminacja kandydatów na podstawie wypełnionego przez nich testu stanowi niesamowitą oszczędność czasu i od razu wyklucza tych, którzy nie są wystarczająco zdeterminowani, by zdobyć stanowisko. Popularność tej metody sprawiła, że coraz więcej firm związanych z pośrednictwem pracy decyduje się na wprowadzenie testów kompetencyjnych do swojej oferty. 

– Pragniemy, aby dział HR mógł skupić się na ważnych działaniach i zredukować pracę operacyjną do minimum – mówi Piotr Marciniak, założyciel Talent Bridge, firmy zapewniającej narzędzia z zakresu rekrutacji i wstępnej oceny kandydatów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.