Tak technologie zmieniają nasz styl pracy. Czy wszyscy są na to gotowi?

Mimo nowych możliwości technologicznych 60 proc. pracowników woli kartkę i długopis od przeznaczonych dla nich aplikacji, ale już połowa menedżerów HR chciałaby podejmować decyzje o zatrudnieniu pracowników na podstawie zdalnych wywiadów wideo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tak technologie zmieniają nasz styl pracy. Czy wszyscy są na to gotowi?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

1 gru 2014 8:13


Z badania Cisco Connected World Technology Report 2014 wynika, że pracownicy z różnych pokoleń oczekują większej elastyczności pracy, a pracodawcy zaczynają modyfikować swoją politykę i coraz częściej próbują dopasować środowisko pracy do tych zmieniających się oczekiwań.

Profesjonaliści zaczynają traktować smartfony jako najważniejsze narzędzie do komunikacji, a notebooki jako urządzenia pierwszego wyboru jeśli chodzi o narzędzia do pracy w biurze. Tak będzie przynajmniej do roku 2020.

Inne wyniki badania pokazują, że generacja Y (urodzeni w latach 1985-2010) uważa, że najwydajniej pracuje w biurze. Zarówno pokolenia Y i X (urodzeni miedzy 1961 a 1985 rokiem) w 60 proc. wolą kartkę i ołówek zamiast aplikacji do tworzenia szybkich notatek, a ponad połowa menedżerów HR chciałaby podejmować ostateczne decyzje o zatrudnieniu kandydatów na podstawie zdalnych wywiadów przeprowadzanych za pomocą narzędzi wideo.

Czytaj też: Technologie mobilne dadzą dobrze zarobić. Już programista bez doświadczenia może liczyć na 6 tys. zł miesięcznie

Z drugiej strony dziś większość pracowników w codziennej pracy korzysta z dwóch lub trzech różnych służbowych lub osobistych urządzeń, a 60 proc. ankietowanych deklaruje, że jeśli byłaby taka możliwość to wybraliby inne niż notebook urządzenie pozwalające na wykorzystanie go zarówno do pracy jak i użytku osobistego (w Polsce 40 proc.). Tymczasem jednak 40 proc. deklaruje, że notebook wciąż jest urządzeniem przez nich preferowanym zarówno w pracy, jak i użytku osobistym (w Polsce 60 proc.).

8 na 10 ankietowanych profesjonalistów uważa, że pracownicy na stanowiskach średnio opłacanych będą mieli do dyspozycji roboty wspomagające wykonywanie ich zadań. Ale większość nie sądzi by roboty takie znalazły powszechne zastosowania przed 2020 rokiem. Większość respondentów jest przekonanych, że w 2020 roku najważniejszym urządzeniem komunikacyjnym podłączonym do sieci będzie smartfon.

Czytaj też: Firmy korzystają z nowych technologii, by wyłowić "perełki"

Analitycy Cisco przewidują wzrost liczby kategorii pracowników, określanych jako „superzadaniowcy” (supertasker), którzy w pracy będą korzystać nawet z czterech różnych urządzeń elektronicznych. Za takich już uważa się 40 proc. pracowników bez względu na pokolenie (w przypadku specjalistów HR tak o sobie mówi 60 proc. pracowników).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.