Rośnie znaczenie Big Data i narzędzi analitycznych w obszarze HR

W ciągu najbliższych trzech lat 70 proc. firm planuje rozpocząć lub rozszerzyć zakres stosowania zaawansowanych narzędzi analitycznych oraz Big Data w działach HR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rośnie znaczenie Big Data i narzędzi analitycznych w obszarze HR

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 maj 2015 12:47


Wykorzystywanie narzędzi evidence-based HR (zarządzanie strategiczne HR w formule opartej na wielkich zbiorach danych, ang. Big Data) jest nadal na wczesnym, pionierskim etapie rozwoju, jednak obserwując zmiany zachodzące w innych funkcjach przedsiębiorstw, szefowie działów HR powinni zacząć uwzględniać je w swojej pracy.

W porównaniu z badaniem przeprowadzonym przez KPMG w 2012 roku, wzrósł odsetek respondentów przekonanych, że działy HR dobrze radzą sobie z dostarczaniem pogłębionych i prognostycznych danych analitycznych (wzrost pozytywnych wskazań z 15 proc. do 23 proc.) oraz w sposób mierzalny wpływają na działalność biznesową firmy (z 17 proc. do 25 proc.). Poziom ten jednak wciąż nie jest zadowalający.

Czytaj też: Big data tworzy zapotrzebowanie na nowe zawody

- Mimo tak wczesnej fazy rozwoju narzędzi evidence-based HR firmy stosujące je osiągają bardzo pozytywne wyniki, szczególnie w zakresie procesów rekrutacji (identyfikacja najlepiej dopasowanych do organizacji profili kandydatów) i retencji pracowników (profile pracowników o największym ryzyku odejścia). Pozwoliły one również na wskazanie relacji pomiędzy satysfakcją klientów i poziomem sprzedaży a takimi czynnikami, jak profil wiekowy członków zespołów lub poziom ich wiary w przewagę konkurencyjną pracodawcy – mówi Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych dla sektora nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce.

Ponad połowa respondentów (55 proc.) ma wątpliwości, czy narzędzia tego typu pozwolą na wprowadzanie istotnych zmian w działach HR. Wątpliwości te mogą znacząco wpływać na tempo i efektywność wprowadzania zmian w funkcji HR.

Czytaj też: Ta profesja wręcz kipi seksapilem. Oto najbardziej pożądany zawód dekady

Zdaniem respondentów największą przeszkodą w stosowaniu danych analitycznych w zarządzaniu personelem jest: kultura korporacyjna (32 proc. wskazań), brak odpowiednich umiejętności i zasobów (30 proc.) oraz jakość danych (29 proc.). Z drugiej strony zdecydowana większość z tych sceptycznych respondentów (82 proc.) mimo wszystko przewiduje wprowadzanie i rozwijanie w najbliższej przyszłości zaawansowanych narzędzi analitycznych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.