Robotyzacja zagrożeniem dla outsourcingu?

0 0
Robotyzacja zagrożeniem dla outsourcingu?
Przedstawiciele agencji nie przewidują jednak całkowitego zastąpienia ludzi przez maszyny. (Fot. Pixabay)

Do 2018 r. aż 40 proc. procesów, które dziś przenosi się do tańszych rynków w celu obniżenia kosztów, może zostać zastąpionych przez inteligentne systemy i zautomatyzowaną produkcję w rodzimych krajach przedsiębiorstw.

- Skończyła się era budowania przewagi na przekazywaniu prostych zadań taniej sile roboczej - ostrzega Gartner.

Rozwój robotyki, Internetu Rzeczy, ale także dostępność coraz doskonalszego oprogramowania analitycznego ma sprawić, że procesy, które zlecano dotąd pracownikom z mniej rozwiniętych rynków, zostaną scedowane na maszyny. Strategia stosowana do tej pory pozwalała zmniejszyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstw - zwłaszcza tych zajmujących się usługami finansowymi, wsparciem IT, tworzeniem oprogramowania czy telemarketingiem.

Czytaj też: Praca spawacza zagrożona przez roboty?

- Inteligentne maszyny nie są wymysłem science-fiction. W ostatnim czasie 2,5 tys. firm zdecydowało się zakupić zaawansowane systemy informatyczne oraz roboty produkcyjne o wartości 10 mld dol. Ci "wirtualni pracownicy" są z perspektywy przedsiębiorstwa bardziej wydajni, przewidywalni i mniej kosztowni w utrzymaniu - przekonuje Frances Karamouzis, starszy analityk w agencji badawczo-doradczej Gartner.

Analitycy firmy przekonują, że wkraczamy dziś w erę, w której coraz istotniejsze stają się modele biznesowe oparte na algorytmach i pracy maszyn. Do tej pory kluczowym czynnikiem w rachunku opłacalności wykonywania konkretnej usługi czy wytwarzania produktu były koszty pracy, a więc także umiejscowienie geograficzne pracowników. Automatyzacja - scedowanie pracy na maszyny - umożliwi odwrót od strategii opartej na outsourcingu i powrót procesów biznesowych do rodzimych rynków przedsiębiorstw.

- Model przenoszenia pracy i produkcji do mniej rozwiniętych rejonów świata był kamieniem milowym w rozwoju IT i usług, pozwolił on bowiem na obniżenie największych kosztów, jako ponosiło przedsiębiorstwo - kosztów pracy. Dziś do gry wkraczają nowe modele oparte na hiperautomatyzacji, która doprowadzi do pojawienia się zupełnie nowej struktury kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa - komentuje Karamouzis.

Przedstawiciele agencji nie przewidują jednak całkowitego zastąpienia ludzi przez maszyny. Prognozuje się raczej takie modele funkcjonowania przedsiębiorstw, które będą łączyć pracę maszyn z unikalnymi kompetencjami ludzi. Outsourcing nie zniknie, choć na pewno czeka go wiele przekształceń.

Analitycy przypominają, że zatrudnianie osób do wykonywania najprostszych prac za najmniejsze możliwe wynagrodzenie, będzie w dalszym ciągu bardziej opłacalne od inwestycji w skomplikowane systemy maszynowe.

- Przedsiębiorstwa nie mogą zignorować rewolucji, do jakiej doprowadzi automatyzacja. Już dziś powinny one przekształcić swoje modele funkcjonowania, by budować przewagę konkurencyjną na wykorzystaniu "wirtualnej pracy" autonomicznych maszyn i systemów informatycznych - mówi Karamouzis.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.