Rewolucja w komunikacji wewnętrznej. Intranety, newslettery, biuletyny mało skuteczne

0 0
Rewolucja w komunikacji wewnętrznej. Intranety, newslettery, biuletyny mało skuteczne
fot. mat.pras.

Skuteczna komunikacja wewnątrz firmy musi spełniać trzy założenia: docierać do pracownika w miejscu i czasie, w którym jest on otwarty na jej przyjęcie, nie wymagać od niego żadnego wysiłku i mieć krótką, atrakcyjną formę.

Jak twierdzi Bartosz Kluczyński, prezes start-upu BlueHat, własne biurko czy komputer - na które trafiają gazetki firmowe czy newslettery, nie są podatnym gruntem dla przekazywania ważnych, firmowych informacji.

- Firmowe newslettery są traktowane jako „przeszkadzacze” w bieżącej pracy, a intranet dla wielu osób jest często jedynie źródłem niezbędnych dokumentów takich jak wnioski urlopowe, regulaminy czy dane kontaktowe współpracowników - wyjaśnia Kluczyński. – Poza tym niosą ze sobą konieczność logowania, wpisywania adresów, co skutecznie odstrasza wiele osób od zdobywania informacji - dodaje.

Czytaj też: YouNick, BioNick, ale przede wszystkim HumaNick. Oto prawdziwy, biurowy odlot

Badania, prowadzone przez założycieli BlueHat na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, pokazały, że ciekawym i dobrze funkcjonującym rozwiązaniem są wielkoformatowe ekrany dotykowe, instalowane w przestrzeniach socjalnych biur, czyli w miejscach, w których pracownicy dobrowolnie gromadzą się na kawę, posiłek czy krótką przerwę regeneracyjną i są otwarci na rozmowę, wymianę doświadczeń.

Na podstawie wyników tych badań oraz własnych doświadczeń biznesowych zespół BlueHat stworzył autorskie narzędzie o nazwie Spark, wspomagające komunikację wewnętrzną, przeznaczone przede wszystkim dla firm zatrudniających przynajmniej 150 osób oraz dla przedsiębiorstw, w których pracownicy (np. produkcyjni) nie mają w trakcie pracy bezpośredniego dostępu do komputera.

Innowacyjny pomysł Agnieszki i Łukasza Szóstków, Bartosza Kluczyńskiego i Rafała Kołodzieja zamienił się w dobrze rokujący biznes dzięki współpracy z parkiem technologicznym YouNick, który zainwestował w start-up 520 tys. zł.

Jak dokładnie działa taki system komunikacji wewnętrznej? Na ekranach dotykowych zainstalowanych w kuchniach lub innych przestrzeniach socjalnych, każdego dnia pracownicy łatwo i szybko mogą znaleźć informacje związane z działalności firmy. Mogą to być dane o aktualnie prowadzonych projektach i osobach w nie zaangażowanych, rekrutacjach wewnętrznych i awansach czy ważnych wydarzeniach z życia przedsiębiorstwa.

To także baza kontaktów do wszystkich osób w danej firmie oraz prognoza pogody, program kin czy wydarzeń sportowych. Kluczową cechą systemu jest możliwość zasilania go informacjami przez wszystkich pracowników, a nie tylko przez działy odpowiedzialne za komunikację. Takie rozwiązanie stymuluje ludzi – jako współautorów kontentu - do wymiany doświadczeń, rozmów i dzielenia się wiedzą.

Narzędzie może działać samodzielnie lub jako dodatkowy kanał dystrybucji dla intranetu czy wewnątrzfirmowych portali społecznościowych, pobierając z nich informacje. Praca związana z aktualizacją danych w systemie została ograniczona do minimum. Dzięki zintegrowaniu ekranów ze wszystkimi dostępnymi w firmie bazami danych i systemami IT, większość ważnych informacji pobierana jest automatycznie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.