Praca w IT: Program Mama w IT zwiększy liczbę kobiet zatrudnionych w branży informatycznej?

• Z danych Komisji Europejskiej wynika, że kobiety stanowią 19 proc. zatrudnionych specjalistów w IT.
• Eksperci zwracają uwagę, że zapotrzebowanie na pracowników w tej branży jest bardzo duże i cały czas będzie rosło.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w IT: Program Mama w IT zwiększy liczbę kobiet zatrudnionych w branży informatycznej?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 mar 2016 17:47


Statystyki pokazują, że do końca 2016 roku liczba kobiet pracujących w IT zwiększy się zaledwie do 25 proc. Eksperci zwracają uwagę, że już teraz prognozuje się, że za kilka lat zabraknie programistów. W związku z tym zakłada się duże zmiany w tej branży.

Przedstawiciele Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość podkreślają jednak, że kobiety w IT muszą się nadal ścierać z pewnymi stereotypami. W związku z tym uruchomiono program "Mama w IT".

"W ramach projektu Mama w IT fundacja sfinansowała kobietom kursy przygotowujące do egzaminu ISTQB Certified Tester Foundation Level. Jego zaliczenie pozwoli paniom ubiegać się o pracę na stanowisku tester oprogramowania" - tłumaczył współzałożyciel firmy Testuj.pl współpracującej z fundacją Wojciech Mróz.

Czytaj też: Praca w IT: Odsetek zatrudnionych kobiet w branży bardzo niski

"Pracownicy w tym zawodzie pełnią istotną rolę, posiadając umiejętności niezbędne do podnoszenia jakości produkowanych aplikacji mobilnych, serwisów webowych i systemów desktopowych. Dzięki ich pracy, jest możliwe uniknięcie w przyszłości problemów związanych z niedostatecznym przystosowaniem tworzonych narzędzi do ich użytkowania" - dodał Mróz.

"Mama w IT to ukłon w kierunku kobiet, a w szczególności mam, które po dłuższej przerwie chcą albo powrócić do życia zawodowego, albo udoskonalić swoje umiejętności, albo zacząć coś zupełnie innego. Projekt pomaga również przełamać własne słabości, Częstym problemem jest własna psychika, która nie pozwala mamom podjąć pewnych wyzwań. Uważają, że skoro na kilka lat zostały wycofane z życia zawodowego, to dziś nie dadzą sobie rady w nowym otoczeniu i zmienionych realiach na rynku pracy" - podkreślała przedstawicielka Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość Ilona Gmytrasiewicz.

Eksperci podsumowują, że stopniowo rośnie zainteresowanie kobietami w branży IT i dlatego należy spodziewać się w najbliższym czasie zmian w branży.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.