Pomoc w rozliczaniu czasu pracy

0 0
Pomoc w rozliczaniu czasu pracy
Dzięki systemom RCP średnio zorientowana w przepisach prawnych osoba zaplanuje czas pracy załogi, zachowując przy tym wszystkie normy. /Fot. Flickr, Hartwig HKD, CC2.0

Niejednemu pracodawcy trudno jest się odnaleźć w gąszczu przepisów dotyczących czasu pracy. Pomocne mogą się okazać systemy informatyczne RCP (Rejestracja Czasu Pracy).

Przepisy dotyczące czasu pracy w Polsce nie należą do klarownych i przystępnych. Posiadają one kilka źródeł, z których najważniejszym jest Kodeks Pracy, jednak nie sposób nie wspomnieć również o szeregu ustaw regulujących stosunki między pracownikiem a pracodawcą w tym zakresie.

Ustawa o dniach wolnych od pracy, ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, ustawa o czasie pracy kierowców, ustawa o pracownikach samorządowych - to tylko niektóre z przepisów dotyczących czasu pracy, które każdy pracodawca zobowiązany jest znać i przestrzegać, ale nie zapominajmy również o obowiązku śledzenia wszelkich zmian i aktualizacji.

Systemy RCP

Zgodnie z rankingiem Global Benchmark Complexity Index 2014 opracowanym przez TMF Group, Polska jest niechlubnym europejskim liderem pod względem złożoności przepisów, które regulują prowadzenie biznesu, dodatkowo plasując się na 7. miejscu wśród 81 krajów na świecie objętych badaniem.

Duże korporacje często na stałe współpracują z prawnikami oraz ekspertami, którzy dbają aby w swojej działalności nie naruszały one przepisów w zakresie czasu pracy, jednak faktem jest, że większość polskich przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich, rzadko może sobie pozwolić na zatrudnienie na stałe prawnika, wykupienie usług kancelarii, czy też ciągłe doszkalanie.

Dużą pomocą w planowaniu i rozliczaniu czasu pracy pracowników są programy klasy RCP. Dzięki nim średnio zorientowana w przepisach prawnych osoba zaplanuje czas pracy załogi, zachowując przy tym wszystkie normy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu RCP? Obok pakietu standardowych funkcjonalności, program powinien uniemożliwiać zatwierdzenie błędnych planów, a także ich wydruk. Poza tym ważne jest, by w systemie RCP występowały krótkie komunikaty, informujące o tym, w którym miejscu i dlaczego grafik jest błędnie zaplanowany.

Rozwiązanie powinno również w jasny i przejrzysty sposób prezentować informacje o każdym pracowniku, jego normach, limitach godzinowych itp.  

Szacowanie obsady zgodnie z charakterem branży

- Na rynku widzimy duże zainteresowanie planowaniem czasu pracy według określonej obsady, która budowana jest na podstawie analiz i prognoz sprzedażowych lub produkcyjnych. Systemy RCP wychodzą naprzeciw potrzeb różnorodnych branż, dając im możliwość szacowania obsady według charakterystycznych dla nich parametrów - mówi Aneta Andruszkiewicz, menedżer w Infinite IT Solutions.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.