PKP zarządza talentami w chmurze

PKP wdrożyła rozwiązanie informatyczne SAP SuccessFactors wspomagające zarządzanie kapitałem ludzkim w chmurze. Narzędzie pozwala zarządzać zespołami, pracownikom daje dostęp do planowania rozwoju, a działowi HR – ułatwia zarządzanie przez zadania, planowanie ścieżek karier i realizacja ocen kompetencji. Rozwiązanie dedykowane jest obecnie ponad dwóm tysiącom osób zatrudnionych w spółce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKP zarządza talentami w chmurze

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

7 paź 2015 9:14


Decyzję o wdrożeniu narzędzia informatycznego do zarządzania zasobami ludzkimi dostępnego w chmurze podjęto po przeprowadzeniu diagnozy potrzeb szkoleniowych wzbogaconej o badanie kultury organizacyjnej przeprowadzonej wśród pracowników PKP.

- Rozwiązanie SuccessFactors to odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby dotyczące rozwoju talentów w spółce. Pracownicy to dla nas najważniejszy kapitał, dlatego zależało nam na stworzeniu systemowego rozwiązania, które ujednolici procesy kadrowe oraz zbuduje synergię działań pomiędzy działem kadr, kierownikami a innymi członkami zespołów - mówi Witold Moszyński, dyrektor departamentu zarządzania kapitałem ludzkim w PKP.

Rozwiązanie chmurowe w PKP to pierwszy tej skali projekt w Polsce. Jest on dowodem na to, że chmura staje się rzeczywistością w polskim świecie HR – mówi Teresa Olszewska, prezes Gavdi Polska, firmy odpowiedzialnej za uruchomienie wszystkich modułów SAP SuccessFactors w PKP.

Wymiana wiedzy, ocena efektywności i rozwoju

Projekt wdrożenia SAP SuccessFactors obejmował trzy etapy. Pierwszym było stworzenie portalu dla pracowników o nazwie „Współpraca”, który służy do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz komunikacji pomiędzy pracownikami spółki.

Dzięki temu intuicyjnemu narzędziu również osoby rozproszone geograficznie mogą na bieżąco wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. Z tego narzędzia korzysta obecnie pilotażowo około 800 osób zatrudnionych w PKP.

Kolejnym etapem prac było wdrożenie modułów związanych z oceną kompetencji i celów oraz zarządzaniem premiami. Z kolei w ostatnim etapie dodano elementy dotyczące rozwoju – moduł szkoleń, sukcesji i ścieżek karier. Dzięki rozwiązaniu SAP SuccessFactors spółka będzie sprawnie wspierać ocenę efektywności i rozwój pracowników.

Oszczędność czasu

- Projekt trwał zaledwie 12 miesięcy i zakończył się sukcesem. Teraz pracownicy spółki mogą wypełniać swoje zadania w procesach zarządzania kapitałem ludzkim niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Jest to ogromna oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy – dodaje Jan Starzyk, członek zarządu PKP Informatyka, wykonawcy projektu.

Istotnym elementem projektu była integracja wszystkich wdrożonych w ramach rozwiązania SAP SuccessFactors modułów z wykorzystywanym w spółce systemem SAP HCM.

- Naszym celem było połączenie rozwiązania chmurowego z tradycyjnym systemem informatycznym w taki sposób, aby dane wymieniane były w sposób automatyczny. Użytkownik biznesowy nie musi kontrolować, nadzorować czy obserwować procesów zachodzących pomiędzy narzędziami. Z punktu widzenia użytkownika nie widać, że są to dwa różne systemy, ponieważ wymiana danych dzieje się w sposób automatyczny – mówi Radosław Frańczak, prezes Sid, firmy odpowiedzialnej za integrację rozwiązania SAP SuccessFactors z tradycyjnym systemem SAP HCM.

Grupa PKP powstała w 2001 roku w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Obecnie zatrudnia ponad 76 tys. osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kasia 2015-10-07 16:14:41

No ile mi wiadomo, to nie pierwsze na taką skalę wdrożenie "chmurowego" rozwiązania HR w Polsce. A po drugie - jak 12 miesięcy wdrożenia można nazwać "zaledwie"?