PKP zarządza talentami w chmurze

0 0
PKP zarządza talentami w chmurze
- Chmura staje się rzeczywistością w polskim świecie HR – mówi Teresa Olszewska, prezes Gavdi Polska. /Fot. sxc.hu

PKP wdrożyła rozwiązanie informatyczne SAP SuccessFactors wspomagające zarządzanie kapitałem ludzkim w chmurze. Narzędzie pozwala zarządzać zespołami, pracownikom daje dostęp do planowania rozwoju, a działowi HR – ułatwia zarządzanie przez zadania, planowanie ścieżek karier i realizacja ocen kompetencji. Rozwiązanie dedykowane jest obecnie ponad dwóm tysiącom osób zatrudnionych w spółce.

Decyzję o wdrożeniu narzędzia informatycznego do zarządzania zasobami ludzkimi dostępnego w chmurze podjęto po przeprowadzeniu diagnozy potrzeb szkoleniowych wzbogaconej o badanie kultury organizacyjnej przeprowadzonej wśród pracowników PKP.

- Rozwiązanie SuccessFactors to odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby dotyczące rozwoju talentów w spółce. Pracownicy to dla nas najważniejszy kapitał, dlatego zależało nam na stworzeniu systemowego rozwiązania, które ujednolici procesy kadrowe oraz zbuduje synergię działań pomiędzy działem kadr, kierownikami a innymi członkami zespołów - mówi Witold Moszyński, dyrektor departamentu zarządzania kapitałem ludzkim w PKP.

Rozwiązanie chmurowe w PKP to pierwszy tej skali projekt w Polsce. Jest on dowodem na to, że chmura staje się rzeczywistością w polskim świecie HR – mówi Teresa Olszewska, prezes Gavdi Polska, firmy odpowiedzialnej za uruchomienie wszystkich modułów SAP SuccessFactors w PKP.

Wymiana wiedzy, ocena efektywności i rozwoju

Projekt wdrożenia SAP SuccessFactors obejmował trzy etapy. Pierwszym było stworzenie portalu dla pracowników o nazwie „Współpraca”, który służy do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz komunikacji pomiędzy pracownikami spółki.

Dzięki temu intuicyjnemu narzędziu również osoby rozproszone geograficznie mogą na bieżąco wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. Z tego narzędzia korzysta obecnie pilotażowo około 800 osób zatrudnionych w PKP.

Kolejnym etapem prac było wdrożenie modułów związanych z oceną kompetencji i celów oraz zarządzaniem premiami. Z kolei w ostatnim etapie dodano elementy dotyczące rozwoju – moduł szkoleń, sukcesji i ścieżek karier. Dzięki rozwiązaniu SAP SuccessFactors spółka będzie sprawnie wspierać ocenę efektywności i rozwój pracowników.

Oszczędność czasu

- Projekt trwał zaledwie 12 miesięcy i zakończył się sukcesem. Teraz pracownicy spółki mogą wypełniać swoje zadania w procesach zarządzania kapitałem ludzkim niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Jest to ogromna oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy – dodaje Jan Starzyk, członek zarządu PKP Informatyka, wykonawcy projektu.

Istotnym elementem projektu była integracja wszystkich wdrożonych w ramach rozwiązania SAP SuccessFactors modułów z wykorzystywanym w spółce systemem SAP HCM.

- Naszym celem było połączenie rozwiązania chmurowego z tradycyjnym systemem informatycznym w taki sposób, aby dane wymieniane były w sposób automatyczny. Użytkownik biznesowy nie musi kontrolować, nadzorować czy obserwować procesów zachodzących pomiędzy narzędziami. Z punktu widzenia użytkownika nie widać, że są to dwa różne systemy, ponieważ wymiana danych dzieje się w sposób automatyczny – mówi Radosław Frańczak, prezes Sid, firmy odpowiedzialnej za integrację rozwiązania SAP SuccessFactors z tradycyjnym systemem SAP HCM.

Grupa PKP powstała w 2001 roku w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Obecnie zatrudnia ponad 76 tys. osób.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • No ile mi wiadomo, to nie pierwsze na taką skalę wdrożenie "chmurowego" rozwiązania HR w Polsce. A po drugie - jak 12 miesięcy wdrożenia można nazwać "zaledwie"?

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.