Jak rozpisać grafik podczas wakacji?

0 0
Jak rozpisać grafik podczas wakacji?
Praca latem jest o 20 procent mniej wydajna. (Fot.: Flickr, Giorgio Montersino, CC BY-SA 2.0)

• Choć sam urlop jest przyjemnością, to jednak w tym okresie kluczowe staje się zarządzanie zastępstwami, a to wiąże się ze zwiększoną liczbą obowiązków.
• Dla pracodawcy dodatkowym źródłem stresu jest zorganizowanie pracy tak, aby zachować odpowiednią wydajność przy ograniczonych zasobach.
• Ułatwić sprawę mogą platformy business process management.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Captivate Network, praca latem jest o 20 procent mniej wydajna w porównaniu z innymi porami roku. W tym czasie wskaźnik absencji rośnie o 19 proc., projekty trwają o 13 proc. dłużej, a pracownicy rozpraszają się o 45 proc. łatwiej. Jest to związane zarówno ze zwiększoną liczbą urlopów, jak i naturalnymi czynnikami wpływającymi na pracę.

Plan urlopów

– Plany urlopowe najczęściej ustalane są do końca roku poprzedzającego. Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy, nie muszą tworzyć podobnych planów, jednak przemyślany grafik dni wolnych pomoże zapanować nad organizacją w firmie, rozplanować pracę w okrojonym składzie, rozpisać ewentualne zastępstwa, a może nawet podjąć decyzję o zatrudnieniu pracownika tymczasowego – radzi Łukasz Wróbel, wiceprezes Webcon, platformy wspierającej zarządzanie w przedsiębiorstwie.

Przypomina też, że tylko osoba, która wie, co należy do jej obowiązków i jakich narzędzi użyć, będzie działała szybko i sprawnie.

Przekazanie zadań

– Przed urlopem musimy przekazać swoje zadania oraz dać wybranym zastępcom dostęp do wyznaczonych obszarów. Tworzymy w Excelu listy zadań wraz z opisem statusu, hasłami do wybranych systemów i obszarów, kontaktami do ewentualnych klientów, partnerów lub podwykonawców oraz rozsyłamy listę na skrzynki współpracowników. Rzadko jest wystarczająco dużo czemu, by przekazać wszystko wystarczająco skrupulatnie. W efekcie w trakcie urlopu odszukujemy i przesyłamy naszym zastępcom korespondencję, nadajemy im brakujące uprawnienia, dosyłamy raporty, tłumaczymy co należy następnie zrobić i komu przekazać właściwe informacje. Cierpią na tym w równej mierze efektywność procesu i jakość wypoczynku – opowiada znaną historię Łukasz Wróbel.

– Platformy klasy business process management pozwalają uniknać podobnych sytuacji oraz przygotują pracowników na pełne przejęcie obowiązków. Pozwalają one zautomatyzować i przyspieszyć procesy w przedsiębiorstwie, a jednocześnie umożliwiają łatwą ewidencję i delegowanie zadań w przypadku urlopu – podpowiada.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.