Jak przekonać pracowników do zmian w środowisku IT?

- Zanim użytkownik ostatecznie przestawi się na nową aplikację, nauczy się korzystania z jej podstawowych funkcjonalności oraz poczuje się przy tym bezpiecznie i komfortowo, może minąć trochę czasu - uważa Janusz Małgorzaciak, ekspert rozwiązań ERP w dziale aplikacji biznesowych Microsoft Dynamics w polskim oddziale firmy Microsoft.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak przekonać pracowników do zmian w środowisku IT?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (JM)

wnp.pl

12 cze 2013 9:39


Dlatego, zdaniem naszego rozmówcy, w momencie, gdy pojawia się nowa wersja oprogramowania lub firma chce wdrożyć zupełnie inne rozwiązanie informatyczne, towarzyszy temu naturalny opór użytkowników.

- Pracownicy boją się, że nowy system będzie skomplikowany w obsłudze, a co za tym idzie jego użytkowanie będzie pochłaniało dużo więcej czasu niż dotychczas – mówi Janusz Małgorzaciak. - Aby przekonać pracowników do nowego rozwiązania, zespół kierujący projektem powinien przede wszystkim zaprezentować interfejs rozwiązania, a także przedstawić konkretne korzyści wynikające z wdrożenia systemu oraz poznać problemy i potrzeby każdego z działów, by dobrać rozwiązanie, które rzeczywiście przyczyni się do usprawnienia i automatyzacji pracy.

Przedstawiciel Microsoft przekonuje, że bardzo pomocne okazuje się także spotkanie i dyskusja szefów poszczególnych działów celem wypracowania wspólnych oczekiwań od wdrażanego systemu na podstawie zebranych od pracowników uwag i potrzeb.

- Na etapie implementacji systemu pracownicy powinni być również na bieżąco informowani o wdrażanych modułach, zmianach oraz usprawnieniach, jakie wiążą się z wprowadzanym systemem - mówi Janusz Małgorzaciak. - Bez odpowiedniego przygotowania i akceptacji ze strony pracowników nawet pomyślnie wdrożony system nie spełni swojej funkcji, ponieważ ludzie będą starali się korzystać z niego jak najrzadziej, aby uniknąć potencjalnych trudności.

Aby ułatwić pracownikom przystosowanie się do zmian w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstwa, warto wybierać elastyczne rozwiązania, z których można korzystać w intuicyjny sposób. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.