IT stawia na kontraktowych pracowników

0 0
IT stawia na kontraktowych pracowników

Swoboda wykonywania pracy, możliwość uczestniczenia w różnorodnych projektach i praca zdalna – to plusy, które najczęściej wymieniają pracownicy kontraktowi. Po stronie pracodawców takie rozwiązanie pozwala skorzystać z wiedzy specjalistów m. in. przy realizacji projektów i zleceń zagranicznych.

Kontrakt czyli umowa o współpracę, regulowana prawem cywilnym jest rozwiązaniem, na które coraz częściej decydują się zleceniodawcy. W umowie oprócz informacji o przedmiocie zobowiązań i wynagrodzeniu, mogą znaleźć się także takie kwestie jak czas trwania projektu, okres wypowiedzenia umowy czy informacje o dniach wolnych.

Zwolennicy tego typu rozwiązania podkreślają, że jednym z ważnych kryteriów, który decyduje o przejściu z umowy o pracę na kontrakt jest większa swoboda wykonywania pracy, a także to, że forma kontraktu jest korzystniejsza materialnie.

– W Europie Zachodniej kontraktowa forma współpracy jest bardzo popularna. W Polsce wiele osób obawia się tego rozwiązania. Wykwalifikowani specjaliści oraz menedżerowie nadal kojarzeni są z umową o pracę i tym samym stałym etatem. Od tego konceptu zdecydowanie odchodzi branża IT – twierdzi Dagmara Wilińska, Konsultant Experis IT, agencji zatrudnienia specjalizującej się w rekrutacji informatyków. – Rynek IT jest na tyle dynamiczny, że specjaliści tej branży nie obawiają się braku w umowie zapisu o stałym zatrudnieniu i zwykle chętnie decydują się na pracę w oparciu o kontrakt, co niesie ze sobą wiele zalet – dodaje Wilińska.

Dla informatyków samozatrudnienie oznacza możliwość współpracy na kilku kontraktach i  zdalne wykonywanie pracy, a także nienormowany czas jej trwania. Kontrakt, to także dla wielu – zwłaszcza młodych pracowników – sposobność uczestniczenia w ciekawych i różnorodnych projektach, co jest możliwe dzięki współpracy z kilkoma pracodawcami na raz, pod warunkiem zachowania ustaleń zawartych w poszczególnych umowach.

Zleceniodawcą dla osoby zatrudnionej na kontrakcie może być zarówno bezpośredni pracodawca, jak i agencja zatrudnienia, która jest swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy firmą a realizującym na jej rzecz zadania pracownikiem.

– Współpraca z agencją zatrudnienia niesie ze sobą istotną korzyść – wyjaśnia Dagmara Wilińska. – W przypadku podpisania umowy z bezpośrednim pracodawcą, pracownik jest odpowiedzialny absolutnie za wszystko. Tymczasem przy współpracy z agencją zatrudnienia, może otrzymać wsparcie podczas zakładania działalności gospodarczej lub przy wyborze opodatkowania.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.