IT na usługach HR

Fuzje, restrukturyzacje, przejęcia czy zmiany uregulowań to tylko niektóre ze źródeł zmian organizacyjnych. Stają przed nimi m.in. pracownicy działów HR przedsiębiorstw, którym z pomocą przychodzą narzędzia informatyczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

IT na usługach HR

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

29 maj 2013 8:01


Niezależnie od tego, jakie jest źródło zmiany, niemal zawsze dotyka ona pracowników i wymaga zaangażowania działu HR. Właśnie pracownicy tego działu coraz częściej sięgają po narzędzia informatyczne umożliwiające wprowadzenie zmian w organizacji przy zachowaniu właściwej ciągłości procesów biznesowych firmy.

Jedyną stałą jest zmiana

Powyższą sentencję świat biznesu zna bardzo dobrze. Jednak zarządzanie zmianą jest procesem wielowymiarowym. Wymaga on odpowiedniego przygotowania zespołu. - Brak przemyślanego zarządzania zmianami często powoduje nadmierną koncentrację na samej zmianie i obniża tym samym uwagę poświęcaną na realizację podstawowego biznesu, co tworzy dodatkowe koszty - podkreśla Teresa Olszewska, prezes zarządu Gavdi Polska.

Każda zmiana to spore wyzwanie dla osób zarządzających kapitałem ludzkim. - Przykładem zmian, które wymagają odpowiedniego zaplanowania i przeprowadzenia przy wsparciu narzędzi IT są m.in. zmiany wynikające z konieczności wydzielenia z dotychczasowej struktury organizacji nowych, niezależnych podmiotów - twierdzi Teresa Olszewska.

W takich sytuacjach wszystkie informacje o pracownikach, przechowywane do tej pory w systemie do zarządzania kadrami, takie jak historia zatrudnienia czy numery osobowe, muszą zostać przeniesione do nowo zdefiniowanej jednostki przy zachowaniu ciągłości działalności biznesowej firmy.

- Dużym wsparciem w tym wypadku są narzędzia informatyczne pozwalające skutecznie i niemal niezauważalnie dla pracowników przeprowadzić proces kopiowania kluczowych informacji kadrowych do nowej jednostki organizacyjnej. Dzięki temu zmiana nie tylko przeprowadzana jest możliwie szybko, ale także nie wymaga ręcznego przenoszenia tysięcy danych przez specjalistów HR - wyjaśnia Teresa Olszewska.

Prawne wyzwania dla działu HR

Coraz to nowsze narzędzia informatyczne ułatwiają także codzienną pracę działów HR m.in. w zakresie zmiany prawodawstwa. Ustawodawca, wprowadzając nowe regulacje, często daje pracodawcom bardzo krótki czas na wprowadzenie ich w życie. Szybkie dostosowanie się do nowych wymogów może być dużo łatwiejsze przy wsparciu narzędzi informatycznych.

- Dlatego już na etapie wyboru dostawcy systemu do zarządzania kadrami warto upewnić się, że zapewnia on bieżące aktualizacje systemu zgodne ze zmieniającym się prawem. Udostępnienie takiej aktualizacji w systemie klienta jeszcze przed wejściem w życie zmiany prawnej gwarantuje możliwość przygotowania się do nowych regulacji i działania zgodnie z nowym prawodawstwem już w dniu jego wejścia w życie - dodaje Teresa Olszewska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.