Inwestowanie w pracowników się opłaca

Zwykle wyboru szkoleń z dziedziny IT dokonują menedżerowie tych działów, a nie specjaliści HR. W praktyce może to oznaczać, że firmy nie posiadają kompleksowej strategii rozwoju kompetencji specjalistów IT.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Inwestowanie w pracowników się opłaca

PODZIEL SIĘ


Autor: GK

8 sie 2013 13:22


Według wydanego we wrześniu 2012 przez Computerworld raportu z badania „Przewodnik po rynku szkoleń IT", 60 proc. ankietowanych firm zadeklarowało, że na projekty szkoleniowe przeznacza mniej niż 50 tys. zł w ciągu roku, w tym co trzecia z nich wydaje poniżej 10 tys. zł.

Szacuje się, że na kursy z obszaru IT najczęściej przeznaczane jest 10 proc. całego budżetu szkoleniowego.

- Zwykle wyboru szkoleń z dziedziny IT dokonują menedżerowie tych działów, a nie specjaliści HR. W praktyce może to oznaczać, że firmy nie posiadają kompleksowej strategii rozwoju kompetencji specjalistów IT. Po prostu w większości przypadków szkolenia realizowane są ad hoc, zależnie od bieżącej sytuacji biznesowej i kadrowej w firmie - tłumaczy Aneta Gawęcka-Malec, manager ds. szkoleń w specjalizującej się w szkoleniach informatycznych firmie Hexcode.

Odrębnym problemem branży szkoleniowej w Polsce jest fakt, że budżety szkoleniowe firm w Polsce są bardzo wrażliwe na warunki ekonomiczne i gospodarcze. Gdy pojawia się potrzeba zaciśnięcia pasa, wydatki na szkolenia niestety często idą pod nóż jako jedne z pierwszych.

Wskazują na to dane Computerworld - pomimo, że 80 proc. ankietowanych firm zakłada co najmniej jedno szkolenie dla administratorów IT, to w praktyce tylko jedna czwarta organizacji finalizuje te plany.

Liczby mówią same za siebie, w 2011 roku tyko w jednej na pięć firm przeprowadzono szkolenia zewnętrzne dla więcej niż połowy pracowników działów IT.

- Tymczasem jest to branża, która podlega dynamicznym zmianom, a o specjalistów z dziedziny IT jest trudno. Sądzę, że ten negatywny trend wkrótce się zmieni. Rynek potrzebuje specjalistów z tej branży. Ponieważ istnieje realne zapotrzebowanie, mechanizmy rynkowe sprawią, że organizacje wcześniej czy później będą musiały skorygować swoją politykę szkoleniową - mówi Aneta Gawęcka-Malec.

Według niej, kluczem do posiadania ekspertów jest systematyczne poszerzanie kompetencji, które najprościej zwiększać dzięki szkoleniom. Inwestowanie w swoich pracowników jest po prostu opłacalne.

Na branżę mają też wpływ środki z funduszy unijnych przeznaczone na szkolenia IT. Na lata 2014-2020 przewidywane jest jednak zmniejszenie środków z budżetu UE dedykowanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Prognozy przyszłości branży szkoleniowej po zmniejszeniu dotacji unijnych można znaleźć w raporcie „End of financial support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce" z 2011 roku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.