HR w chmurze: Fakty i mity o rozwiązaniach IT

0 0
HR w chmurze: Fakty i mity o rozwiązaniach IT
Wśród wielu firm panuje błędne przeświadczenie, że chmura, która wspiera codzienne czynności działu HR, jest rozwiązaniem głównie skierowanym do firm z sektora SMB (Server Message Block). (Fot. Pixabay)

Brak możliwości dopasowania strategii do indywidualnych potrzeb, przekonanie, że jest to narzędzie tylko dla małych i średnich firm czy trudności w integracji chmury z innymi systemami współistniejącymi w organizacji - to tylko kilka nieprawdziwych przekonań na temat rozwiązań chmurowych.

Według firmy IDC, w 2019 roku prognozowana wartość rynku usług w chmurze przekroczy w Polsce 450 mln dolarów, co będzie stanowić około 11 proc. całego rynku usług IT. Tymczasem, wokół "chmury" narosło wiele mitów.

Czytaj też: Za pięć lat powszechność wykorzystania chmury będzie porównywalna do użycia internetu

- Jednym z nich jest na przykład przekonanie, że informacje o pracownikach nie powinny być gromadzone na zewnętrznym serwerze. Jednak biorąc pod uwagę obowiązek przestrzegania regulacji prawnych w zakresie ochrony danych osobowych czy zabezpieczenie infrastruktury w zakresie systemów antywirusowych i kopii zapasowych, można mieć pewność, że dane przechowywane w chmurze nie trafią w niepowołane ręce. Firmy nie powinny obawiać się przenoszenia wrażliwych danych na zewnętrzne serwery – podkreśla Teresa Olszewska, prezes Gavdi Polska, firmy specjalizującej się w informatycznym wsparciu procesów zarządzania kapitałem ludzkim.

Wśród wielu firm panuje błędne przeświadczenie, że chmura, która wspiera codzienne czynności działu HR, jest rozwiązaniem głównie skierowanym do firm z sektora SMB (Server Message Block). W istocie, oprogramowanie to stanowi doskonałą alternatywę również dla dużych firm czy instytucji, dla których ważne są niższe koszty zakupu, wdrożenia i utrzymania rozwiązania oraz jego skalowalność w zależności od zmieniających się potrzeb. Ponadto, taka subskrypcja usługi jest bardziej elastyczna w przypadku akwizycji, przekształceń i wydzielenia firm niż zakup licencji.

- Często słyszę pytania, czy rozwiązania chmurowe można dostosować do indywidualnych potrzeb organizacji i czy można je zintegrować z istniejącymi w firmie systemami. Nowoczesne rozwiązania to szyte na miarę systemy, które elastycznie dopasowują się do czynności administracyjnych realizowanych w konkretnej firmie. Obecnie możliwy jest bezpieczny przepływ pomiędzy każdym systemem informatycznym, z którego korzysta organizacja, niezależnie, czy jest to standardowy system ERP, czy chmura. Oprogramowanie w formie usługi to nie tylko bieżący trend, ale popularny kierunek również wśród specjalistów ds. HR – dodaje Olszewska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.