eRecruiter, czyli sprawne zarządzanie rekrutacjami

Zarządzanie kapitałem ludzkim w dużej firmie wymaga odpowiednich narzędzi. By sprostać wyzwaniom współczesnej rekrutacji firma Konica Minolta postawiła na system do rekrutacji eRecruiter.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

eRecruiter, czyli sprawne zarządzanie rekrutacjami

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

22 lip 2013 11:29


- Nasza firma dynamicznie się rozwija i ciągle poszukujemy nowych osób do pracy. W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyliśmy zatrudnienie o prawie 40% - mówi Mateusz Kocur, HR Manager w Konica Minolta.

W obecnej chwili firma zatrudnia ponad 250 pracowników, w 15 oddziałach w całej Polsce.

- Taka struktura organizacyjna i rozproszenie terytorialne wymagało więc rozwiązania, które nie tylko będzie bezpiecznym zbiorem aplikacji kandydatów, ale również ułatwi i uprości komunikację pomiędzy kandydatami, działem HR, a także menedżerami liniowymi, pracującymi w całej Polsce - wyjaśnia Kocur.

Zastosowanie systemu eRecruiter umożliwiło firmie zaoszczędzenie czasu na każdym etapie pracochłonnych procesów rekrutacji, dzięki temu są one prowadzone szybciej i efektywniej. Już na etapie zbierania zgłoszeń system porządkuje je według tego, czy kandydaci spełniają podstawowe wymagania na dane stanowisko. Ułatwiony został także kolejny czasochłonny proces - czyli komunikacja, zarówno zewnętrzna - do kandydatów, jak i wewnętrzna, z menedżerami.

Teraz kandydaci są pewni, że ich aplikacja dotarła do właściwej osoby, co przy liczbie osób zainteresowanych pracą w Konica Minolta ma niebagatelne znaczenie. Do firmy spływa bowiem rocznie ok. 6 tysięcy aplikacji. Istotne jest również to, że obieg dokumentów w systemie gwarantuje ich bezpieczne przetwarzanie, a osoby zaangażowane w projekt nie muszą korzystać ze skrzynek e-mail, które często przy takiej liczbie zgłoszeń zwyczajnie się zapychają.

- System pozwala nam zapanować nad wszystkimi procesami rekrutacyjnymi, a także, co dla nas istotne, pokazuje historię kandydata w naszej firmie, co umożliwia zweryfikowanie czy kandydat aplikował już do nas wcześniej i jakie były jego losy - mówi Mateusz Kocur.

Wdrożenie eRecruitera umożliwiło również sprawniejsze zarządzanie talentami. Dane wartościowego kandydata, nawet jeśli nie otrzyma on propozycji zatrudnienia na stanowisko, na które aplikował, dzięki systemowi trafiają do potencjalnie zainteresowanych jego profilem menedżerów z innych działów, czy w innych lokalizacjach. ]

Z doświadczenia firmy wynika, że taka osoba często zatrudniana jest na inne stanowisko lub w innej lokalizacji nawet po kilku miesiącach od rekrutacji, na którą wysyłała zgłoszenie. Dlatego też warto odpowiednio zarządzić takimi aplikacjami.

- Najważniejsze jest dla nas zaangażowanie i chęć do pracy, dopiero później specyficzna wiedza czy doświadczenie. Wychodzimy z założenia, że osobę z potencjałem i chętną do pracy nauczymy naszych produktów czy specyfiki branży. Potwierdza to różnorodność wcześniejszych doświadczeń naszych handlowców, którzy odnoszą sukcesy - wyjaśnia Kocur.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.