Dzięki systemowi e-nominacji skrócił się czas obsadzania stanowisk sędziowskich

System e-nominacji, obsługujący procedurę powoływania sędziów, skrócił czas obsadzania wolnych stanowisk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzięki systemowi e-nominacji skrócił się czas obsadzania stanowisk sędziowskich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

11 cze 2015 12:45


Działający od jesieni zeszłego roku elektroniczny system obsługujący procedurę powoływania sędziów znacznie skrócił czas obsadzania wolnych stanowisk sędziowskich - ocenił resort sprawiedliwości przedstawiając wnioski z pierwszych miesięcy działania systemu.

Duże zastrzeżenia do systemu e-nominacji ma jednak Krajowa Rada Sądownictwa (KRS). "Rada poważnie rozważała powrót do papierowej procedury z uwagi na to, że system działa fatalnie" - powiedział sędzia Waldemar Żurek z KRS.

Obsadzenie stanowisk w 120 dni

Przedstawiciele resortu przyznają, że zdarzają się błędy techniczne utrudniające w pełni sprawne korzystanie z portalu e-nominacji, jest ich jednak znacznie mniej, niż wskazuje KRS i nie mogą one znacząco wpływać na generalnie pozytywną ocenę systemu.

"Średni czas trwania postępowania w systemie e-nominacje, liczony od daty wniesienia karty zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie do daty posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa i podjęcia uchwały zawierającej wnioski o powołanie osób do pełnienia urzędu sędziego wynosi 120 dni" - poinformowało ministerstwo. Przed zmianami czas ten - jak zaznaczono - wynosił niekiedy ponad półtora roku.

Celem obowiązującej od 1 października 2014 r. nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych było skrócenie postępowania w sprawie powoływania sędziów na wolne stanowiska. Do postępowań tych została wprowadzona procedura elektroniczna. Uruchomiony został m.in. portal e-nominacje, do którego odnośnik znajduje się na stronie KRS.

Błędy się zdarzają

W końcu maja w przyjętym stanowisku Rada zwróciła jednak uwagę na techniczne błędy związane z funkcjonowaniem elektronicznej procedury. "System jest na bieżąco modyfikowany bez informowania użytkowników o dokonanych zmianach, co znacznie utrudnia korzystanie z niego" - zaznaczyła KRS. Dodała, że błędy techniczne "znacznie utrudniają prowadzenie procesu nominacyjnego, skutkują przewlekłością postępowania, pogarszając i tak już trudną sytuację kadrową sądów".

"Dajemy szansę na poprawę tego systemu, ale nie podoba nam się sytuacja, gdy MS mówi, że są tylko drobne usterki. Terminy się skróciły , ale chodzi też o to, aby wszystkie procedury przebiegały prawidłowo" - zaznaczył Żurek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.