Dzięki systemowi e-nominacji skrócił się czas obsadzania stanowisk sędziowskich

0 0
Dzięki systemowi e-nominacji skrócił się czas obsadzania stanowisk sędziowskich
System elektroniczny jest konieczny, gdyż skutkiem długich postępowań w sprawach obsadzania stanowisk sędziowskich było nieobsadzenie około 600 etatów (fot.sxc.hu)

System e-nominacji, obsługujący procedurę powoływania sędziów, skrócił czas obsadzania wolnych stanowisk.

Działający od jesieni zeszłego roku elektroniczny system obsługujący procedurę powoływania sędziów znacznie skrócił czas obsadzania wolnych stanowisk sędziowskich - ocenił resort sprawiedliwości przedstawiając wnioski z pierwszych miesięcy działania systemu.

Duże zastrzeżenia do systemu e-nominacji ma jednak Krajowa Rada Sądownictwa (KRS). "Rada poważnie rozważała powrót do papierowej procedury z uwagi na to, że system działa fatalnie" - powiedział sędzia Waldemar Żurek z KRS.

Obsadzenie stanowisk w 120 dni

Przedstawiciele resortu przyznają, że zdarzają się błędy techniczne utrudniające w pełni sprawne korzystanie z portalu e-nominacji, jest ich jednak znacznie mniej, niż wskazuje KRS i nie mogą one znacząco wpływać na generalnie pozytywną ocenę systemu.

"Średni czas trwania postępowania w systemie e-nominacje, liczony od daty wniesienia karty zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie do daty posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa i podjęcia uchwały zawierającej wnioski o powołanie osób do pełnienia urzędu sędziego wynosi 120 dni" - poinformowało ministerstwo. Przed zmianami czas ten - jak zaznaczono - wynosił niekiedy ponad półtora roku.

Celem obowiązującej od 1 października 2014 r. nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych było skrócenie postępowania w sprawie powoływania sędziów na wolne stanowiska. Do postępowań tych została wprowadzona procedura elektroniczna. Uruchomiony został m.in. portal e-nominacje, do którego odnośnik znajduje się na stronie KRS.

Błędy się zdarzają

W końcu maja w przyjętym stanowisku Rada zwróciła jednak uwagę na techniczne błędy związane z funkcjonowaniem elektronicznej procedury. "System jest na bieżąco modyfikowany bez informowania użytkowników o dokonanych zmianach, co znacznie utrudnia korzystanie z niego" - zaznaczyła KRS. Dodała, że błędy techniczne "znacznie utrudniają prowadzenie procesu nominacyjnego, skutkują przewlekłością postępowania, pogarszając i tak już trudną sytuację kadrową sądów".

"Dajemy szansę na poprawę tego systemu, ale nie podoba nam się sytuacja, gdy MS mówi, że są tylko drobne usterki. Terminy się skróciły , ale chodzi też o to, aby wszystkie procedury przebiegały prawidłowo" - zaznaczył Żurek.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.