wnp.pl

Cloud computing. Polska nieco niżej

0 0
Cloud computing. Polska nieco niżej

Z 11. na 12. miejsce spadła Polska w rankingu BSA (The Software Alliance, d. Business Software Alliance) oceniającym polityki rządowe wpływające na rozwój technologii obliczeń w chmurze.

BSA ocenia 24 kraje pod względem rozwiązań prawnych w siedmiu obszarach o krytycznym znaczeniu dla rozwoju nowej technologii: ochrona danych, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, cyberprzestępczość, własność intelektualna, interoperacyjność technologiczna i harmonizacja prawa, wolny handel oraz infrastruktura IT.

Rankingowy spadek wynikał ze zbyt wolnego tempa wdrażania regulacji dotyczących ochrony danych i infrastruktury - Polska nie nadążała za zmianami w innych krajach. Różnica jednego miejsca to formalnie niewiele. - Ale zważywszy na ogólną dynamikę rozwoju cloud computingu i jego znaczenia w kontekście zarówno technologicznym, jak i ekonomicznym to niedobra tendencja - uważa Bartłomiej Witucki, koordynator BSA.

Z drugiej strony, autorzy rankingu podkreślają, że w Polsce obowiązują nowoczesne przepisy regulujące kwestie ochrony prywatności, podpisu elektronicznego, handlu elektronicznego i cyberprzestępczości. Dodatkowo, mamy bardzo wszechstronny system prawny ochrony własności intelektualnej (choć tu BSA wskazuje luki prawne utrudniające egzekwowanie przepisów). Dostrzeżono też poprawę dostępu do szerokopasmowego Internetu - acz wciąż znajdujemy się nieco poniżej poziomu średniej europejskiej.

Liderem rankingu pozostaje Japonia silnie wspierająca prawnie handel cyfrowy. Skok o pięć pozycji zanotował Singapur, dzięki nowym przepisom ochrony prywatności. Wiceliderem jest Australia, a Stany Zjednoczone zajęły trzecie miejsce, wypychając z niego Niemcy.

 

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.