Cloud computing. Polska nieco niżej

Z 11. na 12. miejsce spadła Polska w rankingu BSA (The Software Alliance, d. Business Software Alliance) oceniającym polityki rządowe wpływające na rozwój technologii obliczeń w chmurze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cloud computing. Polska nieco niżej

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

11 mar 2013 15:26


BSA ocenia 24 kraje pod względem rozwiązań prawnych w siedmiu obszarach o krytycznym znaczeniu dla rozwoju nowej technologii: ochrona danych, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, cyberprzestępczość, własność intelektualna, interoperacyjność technologiczna i harmonizacja prawa, wolny handel oraz infrastruktura IT.

Rankingowy spadek wynikał ze zbyt wolnego tempa wdrażania regulacji dotyczących ochrony danych i infrastruktury - Polska nie nadążała za zmianami w innych krajach. Różnica jednego miejsca to formalnie niewiele. - Ale zważywszy na ogólną dynamikę rozwoju cloud computingu i jego znaczenia w kontekście zarówno technologicznym, jak i ekonomicznym to niedobra tendencja - uważa Bartłomiej Witucki, koordynator BSA.

Z drugiej strony, autorzy rankingu podkreślają, że w Polsce obowiązują nowoczesne przepisy regulujące kwestie ochrony prywatności, podpisu elektronicznego, handlu elektronicznego i cyberprzestępczości. Dodatkowo, mamy bardzo wszechstronny system prawny ochrony własności intelektualnej (choć tu BSA wskazuje luki prawne utrudniające egzekwowanie przepisów). Dostrzeżono też poprawę dostępu do szerokopasmowego Internetu - acz wciąż znajdujemy się nieco poniżej poziomu średniej europejskiej.

Liderem rankingu pozostaje Japonia silnie wspierająca prawnie handel cyfrowy. Skok o pięć pozycji zanotował Singapur, dzięki nowym przepisom ochrony prywatności. Wiceliderem jest Australia, a Stany Zjednoczone zajęły trzecie miejsce, wypychając z niego Niemcy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.