Cisco ujawnia: firmy narażone na cyberatak

0 0
Cisco ujawnia: firmy narażone na cyberatak
Istotna część sprzętu działającego w sieci jest przestarzała, a to oznacza, że jest podatna na cyberataki. (Fot. : www.kielce.swietokrzyska.policja.gov.pl).

• Większość urządzeń internetowych w firmach zawiera luki bezpieczeństwa.
• Coraz mniej firm uważa, że ich infrastruktura bezpieczeństwa jest zgodna z najnowszymi standardami.
• Od zainfekowania przez szkodliwe oprogramowanie do jego wykrycia mija 100 - 200 dni.

Aż 92 proc. urządzeń internetowych wykorzystywanych w firmach zawiera luki bezpieczeństwa, zaś aż 31 proc. z nich jest już nieaktualna, co naraża firmy na łatwiejszy cyberatak - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Cisco Annual Security Report.

Podstawą do raportu były dane zebrane z urządzeń Cisco (35 proc. ruchu email przechodzi przez urządzenia tej firmy) a także 2400 ankiet przeprowadzonych w 12 krajach m.in. w USA, Meksyku, Brazylii, Francji, Indii, Chin i Japonii z osobami odpowiedzialnymi za cyberbezpieczeństwo albo dyrektorami w firmach.

Jak wynika z raportu, w 2015 r., w porównaniu do roku 2014, o 10 proc. spadła liczba firm, które uważają, że ich infrastruktura bezpieczeństwa jest zgodna z najnowszymi standardami.
- Istotna część sprzętu działającego w sieci jest przestarzała, a to oznacza, że jest podatna na cyberataki, czyli można się po prostu włamać do firmy - powiedział dyrektor Cisco Security Operations Center w Krakowie Gaweł Mikołajczyk.

Mikołajczyk wskazał, że bezpośrednie ataki przeprowadzone przez cyberprzestępców, tylko w przypadku ransomware - czyli złośliwego oprogramowania szyfrującego dane a następnie żądającego okupu za możliwość ich odzyskania - przynosiły średnio zysk na poziomie 34 mln USD za jeden atak.

Ekspert zwrócił uwagę, że większość administratorów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo luki w przeglądarkach traktuje jako zagrożenie o małym znaczeniu.

- Tego typu luki stanowią potencjalne źródło poważnych wycieków danych. Zagrożenie to dotyczy ponad 85 proc. firm i jest często związane z bezpłatnym oprogramowaniem, szkodliwymi reklamami, a nawet publikowanymi w internecie nekrologami. Dotyczy ono przede wszystkim użytkowników, którzy nie dbają o szybką i regularną aktualizację oprogramowania - dodał Mikołajczyk.

Z raportu wynika, że standardowo średni czasu między infekcją przez szkodliwe oprogramowanie, a jego wykryciem w firmowych komputerach czy sieci wynosi od 100 do 200 dni.

Raport wskazuje, że jedną z coraz bardziej popularnych metod radzenia sobie z brakiem dostatecznej liczby odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są outsourcing i korzystanie z zewnętrznych usług związanych z bezpieczeństwie informatycznym.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.