Chmurami i mobilnymi rozwiązaniami kadry stoją

Według najnowszych prognoz Forrester Research w 2013 roku największym zainteresowaniem korporacji i instytucji rządowych w ujęciu globalnym cieszyć się będzie oprogramowanie powiązane z chmurą, aplikacje mobilne oraz oprogramowanie służące do analizowania dużych zbiorów danych (tzw. Big Data).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chmurami i mobilnymi rozwiązaniami kadry stoją

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

29 lip 2013 18:30


Rosnące zainteresowanie rozwiązaniami z obszaru cloud computing i mobilności widać także na rynku polskim, szczególnie w obszarze rozwiązań informatycznych do zarządzania kadrami.

Chmura i rozwiązania mobilne to w ostatnim czasie obszary odmieniane przez wszystkie przypadki, szczególnie w kontekście tegorocznych trendów w oprogramowaniu dla biznesu, także w obszarze HR. Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez PMR, kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój rynku cloud computing w Polsce jest poszukiwanie oszczędności przez firmy (34 proc.), wzrost rynku mobilnego internetu (26 proc.) czy względy bezpieczeństwa (23 proc.).

Firmy na całym świecie coraz odważniej zwracają się ku rozwiązaniom w modelu Software as a Service do zarządzania kadrami. Również polskie przedsiębiorstwa częściej przekonują się do tego modelu przetwarzania danych w obszarze rozwiązań HR.

- Niższe koszty, szybkie wdrożenie, zmniejszenie obciążeń związanych z administracją IT czy wreszcie elastyczność oraz skalowalność to wymierne korzyści jakie niesie ze sobą przeniesienie funkcji HCM do chmury - mówi Teresa Olszewska, prezes zarządu Gavdi Polska, firmy oferującej m.in. rozwiązania SuccessFactors, czołowego producenta rozwiązań chmurowych w obszarze HR.

Dostępne na polskim rynku rozwiązania HCM (ang. Human Capital Management) w modelu SaaS umożliwiają skuteczne zarządzanie takimi obszarami jak strategiczne planowanie zasobów, rekrutacja, zarządzanie wynagrodzeniami, szkolenia z e-learningiem, zarządzanie przez cele, oceny i zarządzanie efektywnością, zarządzanie sukcesją oraz analityka.

Drugim dominującym trendem w obszarze technologicznego wsparcia procesów zarządzania kadrami są aplikacje mobilne. Pracownicy korzystający w życiu prywatnym ze smarftonów, tabletów i mobilnego Internetu oczekują takiej samej elastyczności również w miejscu pracy.

- Z tego względu na znaczeniu zyskuje także trend Bring Your Own Device - pracownicy coraz częściej korzystają z prywatnych urządzeń do celów zawodowych. Dlatego biznesowe aplikacje mobilne na dobre zadomowiły się w polskich firmach, także w obszarze zarządzania kadrami - twierdzi Teresa Olszewska.

Jednym z rozwiązań kadrowych, które coraz częściej pojawia się w firmach w wersji mobilnej są narzędzia do samoobsługi pracowniczej i menedżerskiej. Dzięki nim część zadań personalnych jest delegowana bezpośrednio na zainteresowane osoby.

Narzędzia samoobsługowe w wersji na smartfony czy tablety umożliwiają pracownikowi wykonanie wszystkich formalności związanych na przykład ze składaniem wniosków urlopowych samodzielnie, w sposób elektroniczny. Menedżer może je z kolei zatwierdzić z każdego miejsca - będąc w delegacji lub na spotkaniu poza biurem.

- Możliwość wykonywania tych wszystkich zadań w dowolnym miejscu z poziomu wybranego urządzenia mobilnego, nie tylko daje pracownikom większą elastyczność, ale przede wszystkim pozwala im do minimum skrócić czas poświęcany do tej pory na czynności nie generujące bezpośrednich korzyści biznesowych - dodaje Teresa Olszewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.