Związkowcy Społem nie chcą podatku od handlu

Zrzeszona w OPZZ i działająca w sklepach Społem federacja związków zawodowych negatywnie ocenia deklaracje rządu dotyczące podatku od handlu. Jej zdaniem propozycje rządowe mogą prowadzić do likwidacji znacznej części sklepów oraz zwolnień.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy Społem nie chcą podatku od handlu

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

5 lut 2016 12:36


Zdaniem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych propozycje rządowe w obecnym kształcie są szkodliwe i ich skutkiem byłaby likwidacja znacznej części placówek handlowych oraz fala zwolnień pracowników.

W propozycji rządowej sieci handlowe mają płacić 0,7 proc. od przychodów do 300 mln zł miesięcznie, powyżej tej kwoty przychodów stawka rośnie do 1,3 proc. Dodatkowo większość sejmowa chce wprowadzić specjalny podatek w wysokości 1,9 proc. przychodu za handel w soboty, niedziele i święta. Kwota wolna od podatku ma wynieść 1,5 mln zł miesięcznie.

Dla Społem najgroźniejszy jest pomysł, aby podatek był odprowadzany od sieci, a nie poszczególnych sklepów. W praktyce to rozwiązanie oznaczałoby, że nawet nieduże sieci handlowe weszłyby w stawkę 1,3 proc., co oznaczałaby dla nich radykalny spadek stopy zysku. W konsekwencji upadłaby znaczna część sieci średniej wielkości, a umocniłyby się największe i najbardziej majętne sieci hipermarketów zagranicznych. Z drugiej strony rząd wsparłby w ten sposób najmniejsze sklepy, w których ceny są wysokie, a standardy pracy i płace często bardzo niskie.

Warto pamiętać, że płace w handlu detalicznym wciąż należą do najniższych na polskim rynku pracy. Zdaniem OPZZ po wdrożeniu propozycji rządowych pracownikom znacznie trudniej będzie negocjować podwyżki płac. Dotyczy to też handlu w weekendy i święta, kiedy stawki za pracę powinny być wyższe niż w dni powszednie. Wysokie opodatkowanie handlu w weekendy mogłoby raczej przyczynić się do zwolnień niż wyższych płac.

- Dlatego zdecydowanie negatywnie opiniujemy rekomendowany przez rząd kierunek zmian. Apelujemy o zniesienie najwyższej stawki podatku przychodowego lub jej obniżenie przynajmniej do 1 proc. oraz zniesienie weekendowego podatku „karnego" - czytamy w komunikacie porozumienia.

Unikanie podatków

Dodatkową sugestią OPZZ jest rozważenie innych rozwiązań od tych rekomendowanych przez rząd.

- Przede wszystkim ekipa rządząca powinna stanowczo przeciwdziałać unikaniu płacenia podatków przez część sieci handlowych. Trudno zrozumieć, dlaczego od lat wpływy z podatku CIT nie zmieniają się, pomimo rosnącego obrotu i zysku wielu firm polskich i zagranicznych. Warto pamiętać, że w rozwiniętych krajach zachodnich wpływy do budżetu z opodatkowania firm są znacznie wyższe niż w Polsce przy wyższych stawkach podatku CIT. Demokratyczne państwo posiada instrumenty, aby konsekwentnie ściągać podatki od przedsiębiorstw i powinno je wykorzystywać. Jednocześnie uważamy, że rząd powinien rozważyć wprowadzenie progresji w podatku CIT - wskazują związkowcy.

Przyjęcie zmian w obecnym kształcie prawdopodobnie spotkałoby się akcjami protestacyjnymi tysięcy pracowników Społem. - Liczymy, że rząd, który obiecywał „dobrą zmianę", odejdzie od rozwiązań szkodliwych dla pracowników, konsumentów i całej gospodarki - podsumowują.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2016-02-05 15:41:51

Brawo OPZZ ! Tak trzymać !