Zamieszanie kadrowe w największych sieciach handlowych. Kto traci, a kto zatrudnia pracowników?

0 0
Zamieszanie kadrowe w największych sieciach handlowych. Kto traci, a kto zatrudnia pracowników?
Część sieci handlowych w Polsce zmaga się z protestami płacowymi pracowników. (Fot.: Piotr Waniorek/Żelazna Studio)

• Od kilku miesięcy w dużych sieciach handlowych w Polsce trwają znaczne ruchy kadrowe.
• Podczas gdy jedne sieci mają kłopoty z utrzymaniem dotychczasowej liczby pracowników, głownie z powodu niskich płac, inne nie boją się inwestować w nowe stanowiska i szkolenia.

W trudnej sytuacji finansowej znajduje się Alma. W delikatesach półki świecą pustkami, a pracownicy są świadomi, że niektóre placówki mogą zostać zamknięte. Firma wydała jak dotąd jeden oficjalny komunikat, z którego wynika, że rentowne placówki nie mają problemów z towarowaniem, a o sytuacji spółki zatrudnieni dowiadują się z prasy. Mimo to, według przewodniczącej związku zawodowego żaden pracownik nie otrzymał wypowiedzenia i nie ma powodów do obaw o utratę pracy.

Związkowcy Biedronki uważają z kolei, że pomimo wprowadzonych podwyżek nie uda się utrzymać pracowników w firmie. Według "Solidarności" rezygnacja z pracy i pobieranie świadczeń społecznych jest korzystniejszym rozwiązaniem niż praca na warunkach określonych przez Biedronkę.

Także Tesco zmaga się z kłopotami kadrowymi. W maju związkowcy grozili strajkiem w obawie przed zapowiadanymi zwolnieniami wśród kadry kierowniczej. Strajku udało się uniknąć, ale za to pod koniec sierpnia anonimowy pracownik wezwał do bojkotu sieci. Autor listu poinformował o niskich płacach i braku rąk do pracy, po czym zachęcił do robienia zakupów w sklepach, które lepiej traktują personel.

Czytaj też: Kolejne zwolnienia grupowe w Tesco. Tym razem w dziale sprzedaży on-line.

Również "Solidarność" w Auchan przymierza się do rozpoczęcia sporu zbiorowego z pracodawcą. Pracownicy Auchan narzekają na niskie wynagrodzenia i niekorzystne warunki premiowania. Zarząd firmy nie zgadza się na podwyżki wynagrodzeń zasadniczych, argumentując to słabymi wynikami finansowymi. Z kolei strona związkowa uważa, że dyrekcja pozoruje dialog społeczny.

Kaufland z kolei nie obawia się przeznaczyć dodatkowych środków na podwyżki pracowników. W 2015 r. budżet na wynagrodzenia wynosił 27, a w 2016 r. - 44 mln zł. Tegoroczny plan wynagrodzeń zakłada podwyżki dla blisko 15 tysięcy pracowników, których pensje wzrosną średnio o 10 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.