Zakaz handlu w niedzielę: Pracownicy hipermarketów będą odpoczywać

11 marca to pierwsza niedziela z zakazem handlu. - Sytuacja, z którą mamy do czynienia od 11 marca, jest kierunkiem dobrym, a nawet bardzo dobrym - ocenia Piotr Duda, szef "Solidarności".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakaz handlu w niedzielę: Pracownicy hipermarketów będą odpoczywać

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 mar 2018 6:00


  • Zgodnie z nowym prawem w każdym miesiącu br. dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia.
  • 56 proc. pracowników sieci handlowych pozytywnie ocenia ograniczenie niedzielnej sprzedaży.
  • 43 proc. badanych zamiast wolnego wolałoby jednak lepszą stawkę godzinową.
  • PIP z kolei zapowiada kontrole w sklepach we wszystkich powiatach.

11 marca tego roku to pierwsza niedziela, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów. Najbliższe niedzielne zakupy będą możliwe 25 marca. Zgodnie z nowym prawem w każdym miesiącu br. dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia. Z kolei od 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

 

Zmiany w hipermarketach

Reakcja sieci handlowych na nowe przepisy była różna. Przykładowo Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki, zdecydował się na wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu swoich placówek. Jedną z nich jest wydłużenie godzin otwarcia sklepów sieci Biedronka w każdy piątek i sobotę o godzinę, dzięki czemu będą one czynne przynajmniej do godz. 22.00. Część sklepów w wybranych lokalizacjach będzie czynna nawet do godz. 23.00.

Kolejny krok to otwarcie wszystkich kas w sklepach Biedronka w godzinach szczytu w piątki i soboty. Ich zakres godzinowy może się różnić w zależności od lokalizacji. W te dni spodziewany jest większy ruch. Dlatego też w piątki i soboty w sklepach należących do sieci będzie pracowało 5 tysięcy osób więcej niż podczas dotychczasowych weekendów.

Netto z kolei uspokaja, że zamknięcie sklepów w niedzielę nie wpłynie na poziom zatrudnienia – sieć nie planuje zwolnień ani skrócenia etatów. Sklepy Netto nadal będą otwarte w tych samych godzinach i będą funkcjonować na tych samych warunkach co dotychczas. Nie będzie również wydłużania godzin pracy w inne dni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.