W Makro też podwyżki? Lidl, Biedronka i Kaufland nie zostawiły wyboru

• Płace w Makro Cash&Carry Polska pójdą w górę? Od listopada toczą się tu rozmowy w sprawie wynagrodzeń pracowników. Mają zakończyć się 31 marca 2017 r.
• Gdyby zarząd przystał na podwyżki, byłaby to kolejna sieć sklepów, która w ostatnim czasie zdecydowała się podnieść wynagrodzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Makro też podwyżki? Lidl, Biedronka i Kaufland nie zostawiły wyboru

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

14 lut 2017 16:40


Pracownicy sklepów Makro Cash&Carry Polska zostali poinformowani, że w firmie od listopada toczą się rozmowy zarządu ze związkami zawodowymi w sprawie wysokości wynagrodzeń. Finał tych rozmów będzie znany 31 marca.

Firma zachęca też do indywidualnych negocjacji płacowych.

- Jednocześnie informujemy, że nasze rozmowy negocjacyjne nie stanowią przeszkody w indywidualnych negocjacjach płacowych - zadeklarowała w imieniu zarządu Makro Polska Hanna Dereszyńska, dyrektor pionu personalnego. Poniżej publikujemy treść całego pisma.

Obecnie - wg regulaminu wynagrodzeń w halach i Makro Punkcie z 1 stycznia 2017 r. pracownicy niemieckiej korporacji w Polsce mogą liczyć na wynagrodzenia od 2 tys. zł brutto (w przypadku pracowników szeregowych) do 6150 zł brutto w przypadku kierowników.

W ubiegłym roku z pracą w sklepach Makro w wyniku zwolnień grupowych pożegnało się blisko 600 osób, czyli ok. 12 proc. liczącej wówczas 5,4 tys. osób załogi, w związku z czym sieć może mieć pieniądze na ewentualne podwyżki.

Gdyby w efekcie negocjacji płacowych doszło do podwyżek, byłaby to kolejna sieć handlowa, która się na nie zdecydowała.

Przypomnijmy, tylko w ubiegłym roku podwyżek doczekali się pracownicy takich sklepów jak: Tesco, Lidl, Biedronka czy Kaufland. Pensje pracowników Tesco wzrosły średnio o 7 proc. Najniższe wynagrodzenie pracownika z rocznym stażem wynosi – na pełnym etacie - 2295 zł brutto.

Biedronka podnosiła pensje nawet dwa razy. Obecnie pensja dla kasjera-sprzedawcy wynosi 2,3 tys. zł brutto. Do tego premia za brak absencji – 200 zł oraz premie za wyniki sklepu – do 350 zł na miesiąc. Po trzech latach pracy w Biedronce można liczyć na pensję w wysokości 2,6 tys. zł.

Na podwyżki w ubiegłym roku zdecydował się również Kaufland - przeznaczył na nie 44 mln zł. Od 1 marca 2017 roku początkujący pracownik w Kauflandzie otrzyma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2,6 tys. zł, po 6 miesiącach 2,7 tys. zł, po roku 2,8 tys. zł a po dwóch latach 2,9 tys. zł.

A jak jest w Lidlu? Tu podwyżki wynagrodzeń o 9 proc. już od 1 marca. Oznacza to, że nowy pracownik sklepu otrzyma na dzień dobry pensję w wysokości 2550-3300 zł brutto na miesiąc. Po roku ma gwarantowaną podwyżkę – jego zarobki będą się wahały między 3 tys. a 3,8 tys. zł brutto. Menedżer sklepu na starcie może liczyć na wynagrodzenie w granicach 4,4-5 tys. zł brutto, a po roku na gwarantowany wzrost pensji – od 5 do 5,5 tys. zł, a po dwóch latach na zarobki w granicach 6,3-6,8 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

8 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Pracownik 2017-04-05 18:41:11

Staż się nie liczy. Pracownik z 15-sto letnim stażem bywa że dostaje mniej niż nowy. Nowego trzeba jakoś zatrzymać a ten wierny niech spada. Dofinansowanie do karnetów 25 zł-jest się czym chwalić. A jeszcze jak dostaniesz wycisk po 9 godz. pracy to o siłowni już nie pomyślisz bo masz ją już zapewnioną biegając z jednego stoiska na drugie. No może jeszcze wtedy grota solna dla odprężenia abyś pozbierał siły i był na drugi dzień w 200% wydajny.

kasia kowalska 2017-04-05 18:22:51

Dwadziescia dwa lata pracy w makro poświęcenie firmie nie ma żadnego znaczenia dla pracodawcy.Staż pracy się nie liczy wiernych pracowników się nie docenia zarabiaja tyle ile nowo przyjeci jak to świadczy o firmie.Wygląda na to że MAKRO NIE SZANUJE SWOICH PRACOWNIKOW.

pracownik MCC 2017-04-05 08:20:28

bez podwyzek.. a dofinansowaniem do karnetu multisport rachunków za mieszkanie nieopłace..