Szykują się zwolnienia w branży tytoniowej. Przez UE

0 0
Szykują się zwolnienia w branży tytoniowej. Przez UE

Polska jest potęgą tytoniową. W przemyśle tym pracuje ponad pół miliona osób. Wprowadzenie nowej dyrektywy unijnej będzie wiązało się ze spadkiem produkcji o 20 proc., a co za tym idzie z likwidacją kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. Szykuje się kryzys w branży?

Zgodnie z raportem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „Uwarunkowania prawne oraz polityka podatkowa państwa wobec wyrobów tytoniowych a rynek pracy w polskiej branży tytoniowej” osoby zatrudnione przy produkcji papierosów to prawie 6 proc. pracujących w naszym kraju. 60 tys. Polaków zajmuje się uprawą tytoniu w 12,5 tysiącach gospodarstw rolnych. Z kolei w 120 tysiącach punktów handlowych wyroby tytoniowe sprzedaje 500 tysięcy pracowników, a w sześciu fabrykach w naszym kraju pracuje ok. 6 tysięcy osób.

– W Polsce wyroby tytoniowe są sprzedawane w ok. 130-140 tys. punktach, co czyni nasz rynek unikatowym na skalę europejską, szczególnie w porównaniu z większymi krajami, takimi jak m.in. Hiszpania i Francja, gdzie punktów sprzedaży papierosów jest znacznie mniej – wylicza Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu. – Ponadto dla ok. 80 tys. sklepów w naszym kraju sprzedaż papierosów stanowi od 15 do 40 procent obrotów.    

Sektor tytoniowy zasila polski budżet co roku kwotą ponad 18 mld zł (z podatkiem VAT – 24 mld zł), a produkcja jest na poziomie 35 tys. ton. Dominujemy także wśród eksporterów papierosów. Polska ma 1,5 proc. udziałów w eksporcie wobec światowego wolumenu produkcji, co równa się 89 miliardom sztuk papierosów. W Europie pod tym względem wyprzedzają nas tylko Niemcy i Holandia.

Hossa może się jednak skończyć za kilka lat, kiedy w życie wejdzie nowa unijna dyrektywa tytoniowa. Wprowadzi ona zakaz sprzedaży określonego rodzaju i formatu papierosów. Chodzi głównie o mentolowe i tzw. slimy. Tymczasem rynek papierosów mentolowych stanowi w naszym kraju ok. 20 proc. Najwięcej w UE. Podobnie pod tym względem jest tylko w Szwecji oraz w Hiszpanii.

Zakaz sprzedaży wyrobów smakowych od 2016 roku i mentolowych od 2020 roku (takie terminy określono w dyrektywie) może doprowadzić do wzrostu przemytu papierosów mentolowych zza wschodniej granicy. Spadnie także eksport, który w tej chwili obejmuje 70 proc. mentolów (50 proc. trafia na rynki UE). Co to oznacza dla rynku pracy w sektorze handlu? Obroty w sklepach spadną o ok. 10 proc. i część Polaków straci pracę.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • UE dba o nasze zdrowie , lepiej być biednym niż chorym

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.