Specjaliści z sektora spożywczego rzadko opuszczają branżę

Sektor spożywczy na rynku pracy specjalistów to umiarkowanie dynamiczna przestrzeń. W działach dystrybucji i trade'u występują spore ruchy kadrowe wychodzące poza branżę. Specjaliści jednak obracają się raczej w markach spożywczych ewentualnie przenoszą się do innych sfer FMCG - mówi Aleksander Szałajko, starszy specjalista ds. komunikacji z Zakładów Tłuszczowych Bielmar.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Specjaliści z sektora spożywczego rzadko opuszczają branżę

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSpożywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

13 kwi 2015 11:28


Jego zdaniem rynek pracy specjalistów charakteryzuje się dużą dynamiką. - Wiele pracowników kształci się, podwyższa swoje kwalifikacje. Jednak, aby stać się specjalistą w danej dziedzinie, absolutnie niezbędne jest konkretne doświadczenie zawodowe - zwraca uwagę Szałajko.

Czytaj też: Handel: Koszty pracownicze będą rosły

Podkreśla, że firma nie miała nigdy kłopotów z pozyskiwaniem fachowców, ale warto zaznaczyć, że zazwyczaj poszukuje specjalistów na specyficzne stanowiska. - Trudno więc ocenić, czy można to nasze doświadczenie przełożyć na trend w całej branży spożywczej. Cieszy nas, jako pracodawców, że Bielmar ma dobre notowania na rynku pracy - dostajemy sporo zgłoszeń od fachowców z różnych dziedzin chętnych do pracy w naszej spółce - mówi Aleksander Szałajko.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.