www.portalspozywczy.pl

Luis Amaral: Nasze inwestycje zagwarantują pracę rodzinom, które utrzymują się z handlu

0 0
Luis Amaral: Nasze inwestycje zagwarantują pracę rodzinom, które utrzymują się z handlu

Eurocash, krajowy lider w hurtowej dystrybucji produktów spożywczych, chemii gospodarczej, alkoholu i wyrobów tytoniowych (FMCG), ocenia, że jego inwestycje i plany rozwoju na najbliższe lata zapewnią przetrwanie na polskim rynku ok. 70-80 tys. sklepów tradycyjnych - mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Luis Amaral, prezes i główny udziałowiec Grupy Eurocash.

- Zadaniem hurtowników jest organizowanie całego łańcucha dostaw, tak aby handel był bardziej efektywny, czyli aby konsument mógł kupować żywność taniej. Ten sam cel przyświeca oczywiście innym dystrybutorom żywności - hipermarket, czy dyskont będą dążyć do tego samego - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Luis Amaral pytany jaka jest rola i znaczenie sektora handlu hurtowego dla polskiej gospodarki.

- Jako hurtownicy jednak mamy inną ważną rolę do spełnienia - chodzi o ochronę handlu tradycyjnego. W wielu krajach europejskich handel tradycyjny zniknął z rynku, jest marginalną niszą. Dlaczego? Bo nikt w niego nie inwestował. W Polsce stało się inaczej - dodaje.

Luis Amaral zapowiada, że Grupa Eurocash na planowany rozwój działalności może przeznaczyć w ciągu następnych pięciu lat około dwa miliardy złotych.

Notowana na warszawskiej giełdzie Grupa Eurocash w perspektywie pięciu lat chce zwiększyć udziały w całym rynku dystrybucji produktów spożywczych, który obejmuje zarówno rynek hurtowy, jak i detaliczny, do między 15 a 20 proc. z obecnych ok. 8-10 proc. i podwoić swoją działalność pod względem wielkości sprzedaży.

Realne jest też, iż w ciągu najbliższych pięciu lat Grupa Eurocash może zwiększyć liczbę sklepów franczyzowych zrzeszonych w jej strukturach do 17 tysięcy jak szacują analitycy.

- Wspominałem o planowanych inwestycjach w rozwój handlu tradycyjnego w kolejnych latach, co jest swego rodzaju gwarantem, że na rynku przetrwa ok. 70-80 tys. sklepów i będą to sklepy bardzo konkurencyjne - mówi Luis Amaral.

- Taka liczba sklepów oznacza 200-300 tys. rodzin w całej Polsce, które utrzymują się z handlu tradycyjnego. Rola dystrybutorów hurtowych, takich jak Eurocash, jest zatem zdecydowanie większa niż wygląda to na pierwszy rzut oka - nasza efektywność gwarantuje, że handel tradycyjny przetrwa i jednocześnie będzie ważną częścią polskiej gospodarki - dodaje.

Według różnych źródeł, na polskim rynku działa ok. 90-100 tys. sklepów tradycyjnych.

W 2013 roku grupa zanotowała przychody na poziomie 16,54 mld zł (spadek o 0,43 proc.).

Działalność Eurocash obejmuje hurtową dystrybucję produktów żywnościowych, chemii gospodarczej, alkoholu i wyrobów tytoniowych (artykuły FMCG) do tradycyjnych sklepów i placówek detalicznych w całej Polsce.

Więcej: portalspozywczy.pl

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.