www.portalspozywczy.pl

Kiedyś firma rodzinna, dziś giełdowy koncern. HR taki sam?

0 0
Kiedyś firma rodzinna, dziś giełdowy koncern. HR taki sam?

- Mówienie, że jakość czynnika ludzkiego ma największy wpływ na wyniki firmy zdążyło się zbanalizować, ale tak rzeczywiście jest - mówi Daniel Ratajczak, szef marketingu PKM Duda.

Wyzwania przed którymi stanęła firma, kiedy doszło do transformacji w koncern giełdowy związane były ze wzrostem skali zatrudnienia. Z niedużej firmy rodzinnej powstała grupa kapitałowa prawie 30 spółek, a zatrudnienie w szczycie przekroczyło 2500 ludzi. Niegdyś zarządzający znali wszystkich pracowników osobiście, dziś jest to niemożliwe.

- Koordynacja procesów rekrutacyjnych w takiej skali, codzienny kontakt z tak dużą liczbą pracowników, wdrożenia, system szkoleń, motywacji i oceny pracowników, to wszystko wymagało rozbudowy działu personalnego, stworzenia systemu procedur, a więc wykonania ogromnej pracy wewnętrznej - mówi Ratajczak. - Staraliśmy się przy tym wszystkim nie stracić ducha firmy rodzinnej, choć niewątpliwie był to koszt sukcesu firmy - dodaje.

Walkę o tego ducha nie ułatwiła rezygnacja prezesa Macieja Dudy, który już chociażby z racji nazwiska był synonimem silnego zaangażowania w rozwój firmy, które jednak udało się utrzymać. Były już prezes Maciej Duda, jest dziś członkiem rady nadzorczej firmy, a rodzina bezpośrednio i poprzez spółki zależne, pozostaje największym udziałowcem grupy. Inwestorzy dobrze o tym wiedzą.

- Rezygnacja z operacyjnego zarządzania to wynik wcześniejszych ustaleń z pozostałymi głównymi akcjonariuszami. To naturalne, że z czasem zmienia się rola i funkcja założycieli firm. To nie pierwszy i nie ostatni taki przypadek - podkreśla Ratajczak.

Jaką rolę odgrywa obecnie dział personalny w PKM Duda?

- Pozostaje funkcjonalnie zależny wobec innych jednostek organizacyjnych. Realizuje ich wewnętrzne zamówienia, ale jakość ich wykonania wpływa na skuteczność realizacji strategii globalnej firmy - mówi szef marketingu.

W zarządzaniu zasobami ludzkimi niewątpliwie internet i nowoczesne technologie są ogromnym ułatwieniem. Jednak zdaniem Ratajczaka, w obszarze HR nie możemy zapominać, że pracujemy z "materiałem żywym".

- Odpersonalizowane, zautomatyzowane procesy zarządcze muszą być uzupełniane kontaktem bezpośrednim. Tylko wtedy HR będzie realizował swoje cele skutecznie - tłumaczy.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.