Kaufland, Lidl, Tesco, Biedronka: Będą kolejne podwyżki płac?

• NSZZ Solidarność skierował pismo do zarządu polskiego oddziału Tesco w sprawie podwyżek.
• Związkowcy domagają się wzrostu płac o 350 zł brutto dla wszystkich pracowników podstawowych od 1 marca 2017 r.
• Już w ubiegłym roku na podwyżkę płac zdecydowały się m.in. Lidl, Biedronka i Kaufland.
• Wiele wskazuje na to, że płace w sklepach będą nadal rosły. M.in. ze względu na 500+.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Kaufland, Lidl, Tesco, Biedronka: Będą kolejne podwyżki płac?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 sty 2017 12:42


W ubiegłym roku w lipcu, pensje zatrudniającej 28 tys. osób sieci sklepów Tesco wzrosły średnio o 7 proc. Najniższe wynagrodzenie pracownika z rocznym stażem wynosi - na pełnym etacie - 2295 zł brutto.

Teraz NSZZ Solidarność domaga się kolejnych podwyżek - 350 zł brutto dla pracowników podstawowych oraz 200 zł brutto dla kierowników sklepów, stoisk oraz zastępców kierowników.

Czytaj też: W 2017 r. firmy podniosą płace swoim pracownikom

Solidarność domaga się też dodatkowej czteromiesięcznej odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub porozumienia z przyczyn niedotyczących pracowników, a także 10 proc. dodatek do wynagrodzenia dla pracowników, których wynagrodzenie jest niższe niż 3 tys. zł z tytułu każdej zmiany zakresu czynności lub zmiany nazwy stanowiska, która wystąpiła od 1 stycznia 2014 r.

Związkowcy wnioskują o podniesienie wynagrodzeń już od marca tego roku.

Jak informuje "Puls Biznesu" rozmowy o podwyżkach toczą się również w Carrefourze. Tymczasem już w ubiegłym roku wiele sklepów podniosło wynagrodzenia pracowników. Biedronka, która zatrudnia 56 tys. osób, podnosiła pensje nawet dwa razy. Obecnie pensja dla kasjera-sprzedawcy wynosi 2,3 tys. zł brutto.

Na podwyżki w ubiegłym roku zdecydował się również Kaufland - przeznaczył na nie 44 mln zł, a także Lidl.

- Nowo zatrudnieni pracownicy sklepów otrzymują od 2400 do 2800 zł brutto. Ponadto podczas podpisywania umowy, firma zobowiązuje się do podwyżki – po dwóch latach pracownicy otrzymują od 2850 do 3250 zł brutto. Natomiast nowo zatrudnieni pracownicy magazynu mogą liczyć na pensję rzędu 2950 zł brutto. Po dwóch latach ich pensja wzrasta nawet do 3600 zł brutto. Jeszcze bardziej zachęcająco przedstawia się sytuacja operatora wózka widłowego. Taki pracownik na początek otrzymuje nawet 3400 zł brutto pensji. Natomiast po dwóch latach – 4000 zł brutto - mówiła w rozmowie z portalem PulsHR.pl Anna Durzyńska, dyrektor personalna Lidl Polska.

Sklepy są pod coraz większą presją. W dobie rynku pracownika muszą podnosić pensje, aby nie tracić zatrudnionych. Również program Rodzina 500+ stymuluje wzrost pensji w sieciówkach.

- Mieliśmy faktycznie taki sygnał z jednej z sieci handlowych, jakby z pretensjami, że musieli podnieść płace z tego powodu. I całe szczęście. Od wielu lat mamy problem ludzi pracujących w biedzie, ponieważ płace są niskie, i jeśli program Rodzina 500+ – który dla wielu osób, zarabiających najniższą krajową jest naprawdę ratunkiem – wymusza podwyżkę płac, to bardzo dobrze - powiedział w wywiadzie z PulsemHR.pl Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

7 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pracuš 2017-03-20 18:41:31

Związki zawodowe Carrefour od tygodni podobno negocjują między innymi wysokość podwyżek w naszej firmie wszystko owiane jest tajemnicą .Kategoryczny zakaz mówienia o sprawach oczywistych.Na naszym sklepie oficjalne wieści spłyną na dniach może nawet jutro.Okaże się czy firma ukocha Ukraińców czy da nam godnie zarobić.Bony na święta od 15 lat ta sama stawka...

Pracownik 2017-03-09 08:25:15

Biedronka nie da podwyzki ona chwali sie systemem premiowym ale tak naprawde zaden kasjer tej premi na oczy nie widzial bo robi wszystko zeby jej nie dac

Wiola 2017-03-03 19:12:38

Carrefour morena Gdańsk płaci pracownikowi z 10 letnim stażem 2000 brutto podwyżki tam nie było od 10 lat a premia zapomnij wymagań mnóstwo a nic w zamian..motto Carrefour pracownik u wszystko dla firmy a ona nic dla ciebie

REKLAMA