Jeronimo Martins Polska: Związkowcy chcą podniesienia kryterium przydziału bonu świątecznego

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność " w Jeronimo Martins Polska wnosi sprzeciw co do zasad pakietu świątecznego z ZFSŚ. O co dokładnie chodzi?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jeronimo Martins Polska: Związkowcy chcą podniesienia kryterium przydziału bonu świątecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: DlaHandlu.pl

dlahandlu.pl

16 gru 2014 13:33


Zgodnie z art. 27 ustawy o związkach zawodowych, ustalenie zasad wykorzystania ZFSŚ w tym podziału środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje, ustala pracodawca z zakładowymi organizacjami związkowymi. Przyznanie pracownikom świadczeń z funduszu dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową - czytamy na stronie solidarnosc.gda.pl.

"Zgodnie z art. 30 ust. 5 w sprawie regulaminu ZFSŚ, jeżeli organizacje nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych. Pracodawca jest zobowiązany do powiadomienia organizacji związkowej o zamiarze podjęcia decyzji w sprawach związanych z ZFSŚ, po drugie do uzgodnienia z organizacją związkową zmian z wydatkowaniu i ustalenie wspólnego stanowiska.

Czytaj też: Żeby zaraz po studiach na kierownika? Taką ofertę ma Biedronka dla 1000 absolwentów

Komisja Zakładowa przyjmuje podjęcie przez pracodawcy decyzji jako samowolne, jednostronne podjęcie stanowiska dotyczącego zasad i kryterium przyznawania bonu świątecznego do realizacji indywidualnej na sklepie. W procedurze zasad realizacji odbioru bonu świątecznego jest wyraźnie zaznaczone, że zatwierdziła to tylko strona pracodawcy.

Stronie Organizacji Związkowej nie została przedstawiona procedura do wniesienia uwag oraz nie zostały przedstawione progi dochodowe w przedziałach grupowych. Samodzielne podjęcie decyzji i ustalenie limitu dochodowego na kwotę do 3 tys. zł jest niezgodne z Ustawą o Związkach Zawodowych.

Czytaj też: Biedronka otwiera centrum dystrybucyjne w Sosnowcu. Praca nawet dla 300 osób

W działalności socjalnej pracodawca administruje środkami z ZFSŚ ,a wydatkowanie ustalają Zakładowe Organizacje Związkowe. W preliminarzu na rok 2014 organizacja zakładowa ustaliła kryteria przydziału bonu świątecznego wraz z zawartością, stanowisko winno być rozpatrzone jako odrębne jeśli nie było wspólnego stanowiska organizacji zakładowej. Wnosimy o ponowną weryfikację i podniesienie kryterium przydziału bonu świątecznego do 5 tys. zł oraz realizacji świadczenia do 24 grudnia 2014 dla grupy osób, która nie otrzymała świadczenia - napisano w piśmie do zarządu JMP 16 grudnia br. ".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.