www.portalspozywczy.pl

Faliński, POHiD: Proces wzrostu płac w handlu będzie kontynuowany

0 0
Faliński, POHiD: Proces wzrostu płac w handlu będzie kontynuowany
Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (fot. PTWP)

Ruszył rynek pracy i proces ten nie ominął handlu. Zatrudnienie rośnie. Ostatnie wyliczenia GUS to spadek stopy bezrobocia do 10,3 proc.

Ceny spadają. - Dla żywności jest to pomiędzy 3 proc. i 4 proc., ale niektóre produkty sięgnęły nawet po wyniki dwucyfrowe, np. niektóre wędliny. Płace? Rosną, ciesząc się spadającymi cenami, co dodaje im siły i wdzięku. Podobnie produkcja i sprzedaż detaliczna, karmią się siłą nabywczą „uśrednionego” klienta – wskazuje Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Czytaj też: Zarządzanie sieciami handlowymi - nowe studia specjalnie pod handel

Jakie są tego przyczyny? - Ostra konkurencja, dobry klimat inwestycyjny, no i – oczywiście – eksport, i to nie tylko żywności, której embargo rosyjskie wręcz pomogło się odnaleźć na korzystnych rynkach. Zatem, póki co - nie jest źle. Ale… Pojawił się problem relatywnego braku pracowników, i to m.in. w handlu. Pomimo wzrostu płac najniższych, dziś mieszczących się w widełkach 2100 – 2600, co plasuje handel w niezłej pozycji do średniej krajowej, bo lepszej niż np. w budownictwie, czy leśnictwie, ba – nawet transporcie – wymienia dyrektor POHiD.

Powyższa tendencja umacnia się pomimo obniżania się procentu umów tzw. śmieciowych (kraj ok. 28 proc., handel, nie przekracza 23 proc., a są firmy sieciowe, które ich nie mają). - Oznacza to, że co by się nie działo, miejsca pracy w handlu będą ważne, a  także proces wzrostu płac będzie kontynuowany. Chyba, żeby stało się coś złego, czym idący do władzy politycy straszą, a co może proces ten spowolnić, choć z pewnością go nie zatrzyma, przynajmniej nie od razu – komentuje Faliński.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.