Dwa elementy dobrej sprzedaży

0 0

- Należy stawiać na długotrwałe relacje i łączyć sprzedaż z obsługą klienta. Nie wolno rozdzielać tych dwóch działów – mówi Iwona Majewska-Opiełka, która została laureatką IV edycji konkursu Polish National Sales Awards.

Postawę sprzedawcy nierzadko warunkują wyznaczane przez pracodawcę cele. Często jedynym, czego wymaga się od pracownika, jest osiąganie wyników sprzedażowych. W całej komunikacji na linii pracodawca-pracownik często gubi się jednak element dobrych praktyk sprzedażowych, czyli budowania długotrwałej relacji z konsumentem poprzez łączenie sprzedaży z obsługą klienta.

Według opinii Elżbiety Pełki, prezes PNSA, dwa główne elementy składowe przedsiębiorstwa, gwarantujące wyniki w sprzedaży, to kapitał ludzi - czyli umiejętności i kompetencje pracowników - oraz kapitał społeczny. Ten drugi, osiągany jest na etapie posprzedażowym, dzięki etycznemu postępowaniu i warunkuje długofalową, lojalną współpracę z klientami oraz interesariuszami.

- Aby wypracować wcześniej opisane kompetencje, ważne jest kierowanie pracownika tak, by stał się silniejszym człowiekiem, zwiększał swoją zasobność psychologiczną, uczył się panowania nas sobą, nad klientem i wpływania na własną motywację, a nie na zachowania klienta - Iwona Majewska-Opiełka z Akademii Skutecznego Działania Iwony Majewskiej-Opiełki.

Ten preferowany model sprzedaży wynika głównie ze zmieniających się potrzeb rynku. Sprzedaż w okresie reglamentacji, kiedy konkurencja rynkowa niemal nie istniała, przyzwyczaiła handlowców do pełnienia roli jedynych dostarczycieli pewnych towarów. Gwarantowało to stałych klientów, nie wymagając od sprzedawców starań w obszarze budowania lojalności konsumenta, poprzez prokliencką postawę oraz empatię wobec jego oczekiwań. Wzrastający poziom konkurencji na rynku coraz częściej wymaga konieczności uzupełniania kompetencji o tę umiejętność.

Obecnie trwa kolejna edycja konkursu Polish National Sales Award. Zgłoszenia będą przyjmowane on-line do 31 sierpnia 2013 r. na stronie PNSA.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.