Branża FMCG: kogo potrzebuje i ile oferuje w zamian

0 0
Branża FMCG: kogo potrzebuje i ile oferuje w zamian

Kandydaci aplikujący na stanowiska sprzedażowe w branży FMCG często zastanawiają się, jakie wynagrodzenie mogą uzyskać na interesującym ich stanowisku i co oferuje rynek. Jakie czynniki wpływają na poziom wynagrodzeń oraz w co należy zainwestować, aby być najbardziej pożądanym kandydatem dla przyszłego pracodawcy?

Na kształt wynagrodzeń na stanowiskach sprzedażowych w branży FMCG wpływa wiele czynników, które związane są z zewnętrzną tendencją wzrostu lub spadku sprzedaży na rynku, sytuacją gospodarczą oraz z charakterystyką organizacji poszukującej pracownika. Oczywiście największe znaczenie ma również wiedza i kompetencje kandydata. Pracodawcy najbardziej cenią sobie osoby, których wiedza i predyspozycje pozwolą sprostać wymaganiom stawianym przez konkurencyjny rynek produktów szybko zbywalnych.

Na podstawie analizy wynagrodzeń specjalistów i menadżerów 2013 przeprowadzonej przez Antal International, wynika, że średnie wynagrodzenie brutto uzyskiwane w branży FMCG na stanowiskach sprzedażowych jest bardzo zróżnicowane i zależy od wielu czynników. Jakiego wynagrodzenia można oczekiwać aplikując na stanowisko w branży FMCG i jakie kompetencje są w cenie?

Regionalny kierownik sprzedaży może liczyć średnio na 5,750 zł brutto miesięcznie, a dyrektor handlowy nawet na 18 tys. zł
brutto miesięcznie.

Doświadczenie zawodowe na tym samym lub analogicznym stanowisku

Aspekt ten z perspektywy pracodawcy jest bardzo istotny przy zatrudnianiu kandydata, gdyż świadczy o znajomości specyfiki i obowiązków na danym stanowisku. Przy ubieganiu się o pozycję regionalnego kierownika sprzedaży istotna jest min. 3-letnia znajomość regionu i obsługiwanych klientów tradycyjnych (sieci lokalne, sklepy detaliczne, klienci hurtowi), a także doświadczenie w zarządzaniu zespołem w regionie.

Przy zatrudnianiu na stanowisko key account managera znaczenie ma min. 3-letnie doświadczenie we współpracy z dużymi sieciami międzynarodowymi handlu nowoczesnego, z którymi kandydat miał możliwość prowadzenia negocjacji na poziomie centralnym. Zatrudniony na tym stanowisku może liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 12,5 tys. zł brutto.

W przypadku ubiegania się o pozycję group key account managera czy national key account managera (średnie wynagrodzenie miesięczne to 14 tys. zł) ważną rolę odgrywa także doświadczenie związane z zarządzaniem ludźmi.

Jeśli kandydat myśli o pozycji dyrektora sprzedaży - czyli najwyższej pozycji w piramidzie sprzedażowej, trzeba liczyć się z tym, że pracodawcy oczekują minimum 5-letniego doświadczenia i bardzo dobrej znajomości wszystkich kanałów dystrybucji: tradycyjnego, nowoczesnego, jak i hurtowego, a także bardzo mocnych kompetencji strategicznych, operacyjnych i menadżerskich.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.