Podróże służbowe: Polacy wyjeżdżają coraz częściej

Polacy wyjeżdżali poza granice kraju w 2016 roku blisko milion razy. Globalny rynek podróży pracowników rośnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podróże służbowe: Polacy wyjeżdżają coraz częściej

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

8 cze 2017 14:35


• Według badań Global Travel Association, wartość rynku podróży służbowych sięga 1,2 biliona dolarów.

• Wśród podróżujących dominuje pokolenie Y. 

• Dobrym przykładem firmy, która korzysta w dużym stopniu z podróży pracowników jest Skanska. Jej pracownik argumentuje, że miał w Szwecji okazję zdobyć nowe kompetencje, a jednocześnie przetestować je w praktyce.

 

Statystyki pokazują, że Polacy coraz częściej muszą w ramach pracy odwiedzać inne kraje. Pokazują to dane które zebrało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zgodnie z danymi resortu Witolda Bańki, tylko w 2016 r. podróże służbowe i szkoleniowe za granicę odbyło blisko
milion naszych rodaków.

Co ważne, coraz częściej wyjazdy te związane są z pracą przy zaawansowanych projektach biznesowych, a nie są spowodowane prostymi czynnościami, czy też świadczeniem nieskomplikowanych usług.

Polacy nie są osamotnieni w podróżach po świecie. Często podróżują nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, podróże przez Atlantyk to praktycznie codzienność wieku Brytyjczyków. Podróże służbowe docenia też 81 proc. Amerykanów z pokolenia Y badanych przez MMGY Global. Uznają oni je za ważny atut pracy.

Według badań Global Travel Association, wartość rynku podróży służbowych sięga globalnie 1,2 biliona dolarów.

źródło: materiały prasowe źródło: materiały prasowe

Jak budować to na całym świecie

Za przykład przedsiębiorstwa, które bardzo rozwinęło skrzydła w podróżach może uchodzić Skanska. Firma jest zaangażowana w 10 tysięcy projektów deweloperskich i budowlanych m.in. w Europie i Stanach Zjednoczonych, w których uczestniczy 41 tysięcy rożnych specjalistów.

Marcin Sokołowski pracujący dla developera precyzuje jak wygląda taka praca:

- Zostałem oddelegowany na pół roku do szwedzkiego oddziału firmy w ramach projektu Skanska Stretch. Mogą w nim brać udział młodzi menedżerowie, którzy pracują dla firmy przynajmniej dwa lata, a jednocześnie mają maksymalnie 6 lat doświadczenia. W Szwecji trafiłem do zespołu, który pomagał wspierać i koordynować globalną politykę bezpieczeństwa w Skanska. Oprócz tego część mojego czasu była zarezerwowana na wymianę wiedzy i naukę, seminaria i szkolenia. Miałem okazję więc zdobyć nowe kompetencje, a jednocześnie przetestować je w praktyce. Z tej wizyty zabrałem ze sobą nowe doświadczenia, materiały i ważne kontakty.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.