ZNP domaga się podwyżek wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

Polscy nauczyciele zasługują na więcej i nie chodzi tylko o wynagrodzenia, ale przede wszystkim o szacunek i godne traktowanie - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście do nauczycieli na koniec roku szkolnego 2014/2015.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZNP domaga się podwyżek wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 cze 2015 12:34


"Za nami kolejny rok szkolny, w którym nie brakowało nowych wyzwań związanych z przekazywaniem wiedzy, kształtowaniem umiejętności, wpajaniem wartości i wychowywaniem. Postępy, jakie są udziałem waszych uczniów i wychowanków, stanowią nagrodę za nauczycielski trud" - napisał prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w liście.

"Jako związek zawodowy dbamy o to, by wasza praca była należycie doceniana i wynagradzana. Nieustannie podejmujemy starania na rzecz podnoszenia prestiżu i statusu zawodowego nauczycieli" - zaznaczył.

Czytaj też: 5 tys. nauczycieli straci pracę. Dlaczego?

Dodał, że "nie jest to łatwe w sytuacji, gdy minister edukacji podważa kompetencje pedagogów i lekceważąco odnosi się do pragmatyki zawodowej, która stabilizuje system oświaty i przyczynia się do sukcesów polskiej szkoły w międzynarodowych badaniach edukacyjnych".

"Polscy nauczyciele zasługują na więcej! I nie chodzi tylko o wynagrodzenia, ale przede wszystkim o szacunek i godne traktowanie" - podkreślił Broniarz w liście. Przypomniał w nim, że od marca tego roku ZNP prowadzi akcję protestacyjną w obronie publicznej edukacji, szkół samorządowych i statusu zawodowego nauczycieli.

Podwyżki dla nauczycieli albo spór zbiorowy

Związek domaga się m.in. poszanowania zawodu nauczyciela, zwiększenia nakładów na edukację, w tym podwyżek wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. oraz zahamowania likwidacji szkół przez samorządy. Żąda też zahamowania procesu przekazywania przez samorządy prowadzenia szkół innym podmiotom.

Czytaj też: Karta nauczyciela blokuje ścieżkę kariery pedagogów

"Jeśli do 24 sierpnia nie zostaną spełnione nasze postulaty, 1 września wejdziemy w spór zbiorowy z rządem" - napisał prezes.

Przypomniał także, że jesienią będzie obchodzona 110. rocznicę powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego. "Pragnę przy tej okazji przypomnieć, że jesteśmy największym, najstarszym i najskuteczniejszym związkiem zawodowym w oświacie. Od 110 lat razem działamy na rzecz edukacji" - zaznaczył.

W liście z okazji zakończenia roku szkolnego dziękował wszystkim nauczycielom za ogromny wysiłek i zaangażowane, a pracownikom szkolnej administracji i obsługi za solidność, sumienność oraz za serce, jakie wkładają w wykonywanie swoich zadań. "Dziękuję uczniom i rodzicom, którzy nieustannie inspirują nauczycieli i wychowawców" - napisał Broniarz.

"Życzę wam radosnego wypoczynku i wytchnienia od szkolnej codzienności. Spotkamy się we wrześniu z nowymi siłami i pomysłami" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.