ZNP domaga się podwyżek wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

0 0
ZNP domaga się podwyżek wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.
ZNP domaga się m.in. poszanowania zawodu nauczyciela, zwiększenia nakładów na edukację, w tym podwyżek wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. oraz zahamowania likwidacji szkół przez samorządy (fot.flickr.com/ Ilmicrofono Oggiono)

Polscy nauczyciele zasługują na więcej i nie chodzi tylko o wynagrodzenia, ale przede wszystkim o szacunek i godne traktowanie - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście do nauczycieli na koniec roku szkolnego 2014/2015.

"Za nami kolejny rok szkolny, w którym nie brakowało nowych wyzwań związanych z przekazywaniem wiedzy, kształtowaniem umiejętności, wpajaniem wartości i wychowywaniem. Postępy, jakie są udziałem waszych uczniów i wychowanków, stanowią nagrodę za nauczycielski trud" - napisał prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w liście.

"Jako związek zawodowy dbamy o to, by wasza praca była należycie doceniana i wynagradzana. Nieustannie podejmujemy starania na rzecz podnoszenia prestiżu i statusu zawodowego nauczycieli" - zaznaczył.

Czytaj też: 5 tys. nauczycieli straci pracę. Dlaczego?

Dodał, że "nie jest to łatwe w sytuacji, gdy minister edukacji podważa kompetencje pedagogów i lekceważąco odnosi się do pragmatyki zawodowej, która stabilizuje system oświaty i przyczynia się do sukcesów polskiej szkoły w międzynarodowych badaniach edukacyjnych".

"Polscy nauczyciele zasługują na więcej! I nie chodzi tylko o wynagrodzenia, ale przede wszystkim o szacunek i godne traktowanie" - podkreślił Broniarz w liście. Przypomniał w nim, że od marca tego roku ZNP prowadzi akcję protestacyjną w obronie publicznej edukacji, szkół samorządowych i statusu zawodowego nauczycieli.

Podwyżki dla nauczycieli albo spór zbiorowy

Związek domaga się m.in. poszanowania zawodu nauczyciela, zwiększenia nakładów na edukację, w tym podwyżek wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. oraz zahamowania likwidacji szkół przez samorządy. Żąda też zahamowania procesu przekazywania przez samorządy prowadzenia szkół innym podmiotom.

Czytaj też: Karta nauczyciela blokuje ścieżkę kariery pedagogów

"Jeśli do 24 sierpnia nie zostaną spełnione nasze postulaty, 1 września wejdziemy w spór zbiorowy z rządem" - napisał prezes.

Przypomniał także, że jesienią będzie obchodzona 110. rocznicę powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego. "Pragnę przy tej okazji przypomnieć, że jesteśmy największym, najstarszym i najskuteczniejszym związkiem zawodowym w oświacie. Od 110 lat razem działamy na rzecz edukacji" - zaznaczył.

W liście z okazji zakończenia roku szkolnego dziękował wszystkim nauczycielom za ogromny wysiłek i zaangażowane, a pracownikom szkolnej administracji i obsługi za solidność, sumienność oraz za serce, jakie wkładają w wykonywanie swoich zadań. "Dziękuję uczniom i rodzicom, którzy nieustannie inspirują nauczycieli i wychowawców" - napisał Broniarz.

"Życzę wam radosnego wypoczynku i wytchnienia od szkolnej codzienności. Spotkamy się we wrześniu z nowymi siłami i pomysłami" - dodał.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.