Zmiany w oświacie, likwidacja gimnazjum: Nauczyciele znajdą pracę w "dużych" podstawówkach

• Znika szkoła zawodowa w dotychczasowym kształcie. W jej miejsce powstanie dwustopniowa szkoła branżowa, realizująca kształcenie zawodowe - zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas finału ogólnopolskich debat oświatowych "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”.
• Wraca też ośmioletnia podstawówka i czteroletnie liceum.
• Nauczyciele uczący do tej pory w gimnazjach znajdą zatrudnienie w nowych, „dużych” podstawówkach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany w oświacie, likwidacja gimnazjum: Nauczyciele znajdą pracę w "dużych" podstawówkach

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (MN)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

27 cze 2016 14:17


W 2020 roku powstanie docelowo szkoła podstawowa złożona z dwóch poziomów: powszechnego (klasy I-IV) i gimnazjalnego (klasy V-VIII). Ale w przeciwieństwie do obecnego podziału na szkoły podstawowe i gimnazja, tymi placówkami będzie rządził jeden dyrektor, jak i cała kadra będzie dla nich wspólna. Minister zwraca bowiem uwagę na fakt, że najlepiej tok kształcenia odbywał się w tych szkołach, gdzie była zachowana ciągłość i uczniowie całymi klasami przechodzili z podstawówki do gimnazjum.

Czytaj też: Anna Zalewska o nowej szkole i reformie oświaty

Zalewska podkreśla również, że nauczyciele uczący do tej pory w gimnazjach znajdą zatrudnienie w nowych, „dużych” podstawówkach. Z kolei budynki po gimnazjach również mogą służyć szkołom podstawowym – niektóre mogą nawet zostać przekształcone w zupełnie nowe SP.

Nauka w liceum będzie się kończyła egzaminem maturalnym, z czego większą niż dotychczas rolę ma odgrywać matura ustna.

Minister zapowiedziała, że szkoła zawodowa w dotychczasowym kształcie zniknie. W jej miejsce powstanie dwustopniowa szkoła branżowa, realizująca kształcenie zawodowe. Ukończenie drugiego stopnia tej szkoły będzie umożliwiało przystąpienie do matury zawodowej (obowiązkowe na niej będą egzaminy z języka polskiego, obcego i matematyki) i kontynuowanie nauki na studiach wyższych, które pozwolą zdobyć tytuł licencjata (aby móc ubiegać się o tytuł magistra konieczne będzie zdanie takiej matury jaką zdają uczniowie techników i liceów).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dan 2016-06-29 11:41:58

PRZYPOMINAM, ŻE , to koalicja AWS-UW w 1999 roku czyli dzisiejszy PIS i PO przeforsowała tą reformę. Wg danych utworzenie prawie 7 tysięcy nowych szkół kosztowało ponad 100 miliardów złotych !! Dzisiaj PIS po 17 latach -wcześniej AWS swój pomysł wyrzuca do kosza, pomysł ,który kosztował podatników ponad 100 miliardów złotych !! A przecież , to nie koniec wydatków, bo nowa reforma będzie kosztować kolejne grube miliardy !! Prezes J. Kaczyński wraz ze swoją ekipą, to rzeczywiście wybitni specjaliści :) Podoba wam się taka polityka, takie marnotrawienie budżetowych pieniędzy przez tych samych polityków tylko pod inną nazwą ? Gratuluję poparcia dla takich pomysłów.