Zmiany na uczelniach: Sejm poparł ustawę. Koniec z biurokracją na uczelniach

0 0
Zmiany na uczelniach: Sejm poparł ustawę. Koniec z biurokracją na uczelniach
Za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw, która ma m.in. zmniejszyć obowiązki biurokratyczne na uczelniach, zagłosowało 433 posłów, jedynie trzech było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu (fot. sejm/twitter)

• Posłowie zagłosowali za nowelą ustawy o szkolnictwie wyższym, ograniczająca biurokrację na uczelniach.
• Nowela wprowadza rzadsze oceny okresowe nauczycieli akademickich, przyspiesza proces przyznawania kredytów studenckich i ułatwia dostęp do stypendiów.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw, która ma m.in. zmniejszyć obowiązki biurokratyczne na uczelniach, zagłosowało 433 posłów, jedynie trzech było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Procedujemy ustawę, która jest powszechnie oczekiwana przez środowiska akademickie. W 2011 i 2014 ze słusznych pobudek - chęci wpisania modelu szkolnictwa wyższego w proces boloński oraz stworzenia zobiektywizowanych procedur oceny i ewaluacji - wprowadzono głębokie zmiany w szkolnictwie wyższym, których efektem okazała się ogromna biurokratyzacja. Postulat odbiurokratyzowania uczelni formułowany jest powszechnie" - zaznaczał podczas debaty w Sejmie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Posłanka PiS Iwona Michałek mówiła, że w ustawie zaproponowano uproszczenie rozwiązań dotyczących stosowania Krajowych Ram Kwalifikacji, zmodyfikuje ona też kryteria stosowane przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA) w procesie oceny jakości kształcenia. "Uproszczone zostaną zasady zatrudniania nauczycieli akademickich na stanowiskach profesora zwyczajnego i wizytującego. Szereg rozwiązań niesie ułatwienia dla studentów" - wyliczała Michałek.

Jedną z najważniejszych zmian jest modyfikacja kryteriów stosowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA) w ocenie jakości kształcenia. Nowela zdejmuje z PKA obowiązki natury formalnej, kontrolnej, które przejdą na ministerstwo nauki. "Zaproponowaliśmy, aby ocena PKA była oceną jakości kształcenia, a nie spełniania poszczególnych warunków formalnych do prowadzenia studiów. Takie warunki dotyczące np. spełniania (przez uczelnię - przyp. red) minimum kadrowego, możemy przeprowadzić samodzielnie jako ministerstwo, ponieważ mamy takie informacje w systemie POL-on" - wyjaśniała podczas sejmowej debaty podsekretarz stanu w resorcie nauki Teresa Czerwińska.

Czytaj też: Gowin chce rewolucji na uczelniach. "Czy te kontrole muszą być tak cholernie drobiazgowe?"

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.