Zmiany na uczelniach: Posłowie zajmą się projektem ustawy zmniejszającej biurokrację na uczelniach

• Rzadsze oceny okresowe kadry naukowej i większą autonomię uczelni w tworzeniu programów kształcenia zakłada projekt ustawy, który ma odbiurokratyzować uczelnie.
• W czwartek (9 czerwca) podczas pierwszego czytania zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany na uczelniach: Posłowie zajmą się projektem ustawy zmniejszającej biurokrację na uczelniach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 cze 2016 10:17


Projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw, który ma się przyczynić do zmniejszenia obowiązków biurokratycznych uczelni, przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracom nad projektem towarzyszyły m.in. internetowe konsultacje, w wyniku których resort dostał blisko 500 propozycji zmian. W maju projekt noweli ustawy przyjęła Rada Ministrów.

W projekcie zaproponowano rozwiązania, które odciążą uczelnie publiczne i niepubliczne z obowiązków biurokratycznych, zwłaszcza sprawozdawczych oraz informacyjnych. Nowe rozwiązania mają zapewnić sprawniejsze funkcjonowanie uczelni i podniesienie jakości kształcenia doktorantów.

W połowie maja minister nauki Jarosław Gowin, podsumowując efekty pierwszych sześciu miesięcy prac resortu - podkreślał, że największy wysiłek pracownicy jego ministerstwa włożyli właśnie w ograniczenie biurokracji. "To odbiurokratyzowanie obejmuje po pierwsze Krajowe Ramy Kwalifikacji, po drugie zasady działania Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ograniczamy częstotliwość wielu sprawozdań, ograniczamy częstotliwość oceny pracowników, ale także ułatwiamy dostęp studentów do kredytów" - podkreślał minister nauki Jarosław Gowin, mówiąc o projekcie noweli ustawy ograniczającej biurokrację.

Wśród zmian, które znalazły się w projekcie, jest zmniejszenie częstotliwości ocen okresowych m.in. nauczycieli akademickich, pracowników naukowych instytutów PAN i instytutów badawczych. Po zmianach takie oceny będzie można przeprowadzać nawet co cztery lata. Dotąd - w przypadku sporej części grup tych pracowników - oceny musiały być wykonywane co dwa lata. Wiceminister nauki Teresa Czerwińska wyjaśniała, że - zwłaszcza w przypadku dużych uczelni - dochodziło czasem do "produkcji" ocen okresowych pracowników. "A my chcemy, żeby ocena nauczycieli akademickich była rzetelna, dobrze przygotowana i żeby spełniała swoje funkcje. I powinna być skorelowana z oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej" - mówiła Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dr. Jerzy K. 2016-06-08 18:19:06

Czyli jednak nie zastanowią się jeszcze raz nad sprawą Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, a szkoda...niestety nie spodziewam się szału po jego powstaniu...raczej obawiam się, zę dalej duży procent prac będzie plagiatem...Niedawno czytałem artykuł na ten temat: "nawet 30% prac naukowych może być plagiatem" jak mówił prof. Wroński...