Zmiany na uczelniach, Gowin: Stypendia, konkursy i oceny po nowemu

• Od 1 października mamy nowy rok akademicki i zmiany na uczelniach. Ma być mniej biurokracji i większa koncentracja na jakości kształcenia.
• Wchodzące w życie zmiany są następstwem podpisanej 8 sierpnia przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli ustawy o kształceniu wyższym. Jednak część z nich - dotycząca kwestii finansowych - zacznie obowiązywać dopiero 1 stycznia 2017 r.
• Co się zatem zmieni w życiu nauczycieli akademickich i studentów już teraz? Oto 10 najważniejszych punktów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany na uczelniach, Gowin: Stypendia, konkursy i oceny po nowemu

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

3 paź 2016 0:01


1. Konkursy tak, ale nie obowiązkowo

Nowela ustawy, która weszła w życie 1 października, znosi konieczność przeprowadzania przez uczelnię konkursu w przypadku awansowania nauczyciela akademickiego na wyższe stanowisko po uzyskaniu przez niego kolejnego stopnia lub tytułu naukowego. Do tej pory uczelnia musiała przeprowadzać konkurs otwarty na każde stanowisko w wymiarze przewyższającym połowę etatu.

- Kiedy pracownik zrobi doktorat albo obroni habilitację, naturalne jest, że awansuje na stanowisko wyższe. A na uczelniach awans naukowy ściśle związany był dotąd z konkursem na stanowisko. Nie mówimy, że takie konkursy są niepotrzebne, ale powinien być zachowany zdrowy rozsądek - ocenia Teresa Czerwińska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wiele konkursów było ogłaszanych tylko dlatego, że jakaś konkretna osoba zrobiła doktorat. Zdarzało się, że w takim konkursie startował tylko jeden kandydat. Teraz uczelnia będzie mogła przeprowadzić konkurs, ale nie będzie już do tego zobligowana.

Ponadto zmieniono zasady zatrudniania nauczycieli akademickich na stanowiskach profesora wizytującego i nadzwyczajnego. Osoba, która uzyskała stopień doktora w Polsce lub za granicą, a będzie chciała zatrudnić się na stanowisku profesora nadzwyczajnego lub wizytującego w polskiej uczelni, będzie musiała wykazać się istotnymi osiągnięciami w pracy naukowej, ale nie musi mieć pięcioletniego doświadczenia w kierowaniu zespołem badawczym w innym państwie.

2. Większa swoboda

Poszerzono katalog placówek, w których bez zgody rektora będzie mógł się zatrudnić nauczyciel akademicki pracujący w uczelni publicznej. Będą to m.in. szkoły, placówki kształcenia ustawicznego i placówki artystyczne.

3. Kadra będzie rzadziej oceniana

Zmieniono częstotliwość dokonywania ocen okresowych nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach. Do tej pory nauczyciele akademiccy z tytułem profesora, zatrudnieni w uczelni na podstawie mianowania, oceniani są nie rzadziej niż raz na cztery lata, a pozostali nauczyciele akademiccy – nie rzadziej niż raz na dwa lata. Po zmianach wszyscy nauczyciele akademiccy będą oceniani nie rzadziej niż raz na cztery lata.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

naukowiec 2017-07-14 14:53:44

Panie Gowin daj Pan ludziom wykształconym podwyżki bo zarabiają mniej niż Pani/Pan w biedronce. Śmiechu warte. A jak nie wierzysz to spójrz na zarobki asystenta czy doktora.

Apache 2016-10-18 00:21:34

W polskim systemie prawnym nie istnieje ustawa o kształceniu wyższym; ergo nie może też istnieć nowela tejże.