Zawód i praktyka przepustką do pracy dla młodych

Blisko 15 tys. uczniów ze szkół zawodowych z województwa śląskiego otrzymało wsparcie w programie "Mam pracę-mam zawód w regionie" - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Sosnowcu. Uczniowie odwiedzali pracodawców, kończyli specjalistyczne kursy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zawód i praktyka przepustką do pracy dla młodych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 maj 2014 16:42


Program "Mam zawód, mam pracę w regionie" skierowany jest do uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników woj. śląskiego a jego celem jest m.in. podniesienie prestiżu oraz atrakcyjności szkolnictwa zawodowego. Realizowany jest przez Samorząd Województwa Śląskiego, Śląskie Kuratorium Oświaty, wspólnie z 30 powiatami i miastami na prawach powiatu. Jego wartość to ponad 64 mln zł.

Dotąd wsparciem objęto 14 851 uczniów z 258 szkół. Skorzystali oni m.in. z doradztwa zawodowego, praktyk, staży, odwiedzili potencjalnych pracodawców, wzięli też udział w rozmaitych kursach, w tym również certyfikowanych. Dużym powodzeniem cieszyły się kursy grafiki komputerowej, projektowania stron internetowych, prawa jazdy kat. B, księgowości, obsługi kasy fiskalnej, operatora wózków widłowych, koparko-ładowarki, spawania, wizażu, pilota wycieczek, carvingu i języków obcych.

Marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła powiedział w piątek, że jest to projekt, który łączy edukację i rozwój gospodarczy, czyli zadania ustawowe samorządu województwa. "Zwracam uwagę, że w tej kwocie (ponad 64 mln zł) aż 55 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego i w mojej ocenie są to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy z tego funduszu" - mówił podczas konferencji prasowej Sekuła.

Barbara Szafir z wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach podkreślała, że efekty tego programu będą "długofalowe".

Dodała, że doświadczenia w jego realizacji zostaną wykorzystane podczas opracowywania dokumentu dotyczącego rozwoju szkolnictwa zawodowego woj. śląskiego. Program ma powstać pod koniec roku.

"To będzie pierwszy taki dokument dla województwa. Będzie wskazywał w jakim kierunku szkolnictwo zawodowe powinno się rozwijać - np. dobra współpraca z pracodawcami i więcej staży oraz praktyk dla uczniów" - powiedziała Szafir.

Szafir dodała, że "wyraźnie widać" różnicę między uczniem, który uczy się zawodu tylko w szkole, a tym, który odbył również praktykę u pracodawcy. "Taki uczeń ma więcej możliwości, jest bardziej kreatywny i innowacyjny" - mówiła Szafir.

Część z tych ponad 64 mln zł została przeznaczona na doposażenie szkół zawodowych w materiały dydaktyczne oraz zakup sprzętu do pracowni praktycznej nauki zawodu. Szkoły kupują m.in. podręczniki, sprzęt informatyczny i programy komputerowe, wyposażają pracownie w nowoczesny sprzęt do nauki zawodu, w tym m.in. warsztaty samochodowe, pracownie architektury krajobrazu. Dotąd doposażono ponad 120 takich pracowni.

Program będzie realizowany do lutego 2015 roku

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.