www.rynekzdrowia.pl

Zagraniczni studenci - zysk dla kadry i uczelni

0 0
Zagraniczni studenci - zysk dla kadry i uczelni

Co roku na polskich uczelniach medycznych przybywa studentów z zagranicy. Uczelnie promują się na targach edukacyjnych i w internecie, ale polecają je również aktualni studenci i absolwenci, a w niektórych rodzinach z krajów całego świata studiowanie w Polsce to już tradycja.

Z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy ''Studenci zagraniczni w Polsce 2012'' wynika, że w Polsce studiuje ponad 24 tys. studentów zagranicznych z 141 krajów. Zaraz po kierunkach ekonomicznych i biznesowych - wybierają oni studia medyczne. Najwięcej studentów zagranicznych studiuje na uczelniach medycznych, gdzie już co dwunasty student pochodzi z zagranicy.

Zysk dla kraju i uczelni

Jak podają autorzy raportu ''Studenci zagraniczni w Polsce 2012'', na świecie poza granicami swojego kraju studiują już ponad 4 miliony studentów, a liczba ta ma się podwoić do 2020 r. Ocenia się, że w skali globalnej, rynek studiów międzynarodowych przynosi krajom goszczącym studentów zagranicznych około 80-90 miliardów dolarów rocznie. W Polsce szacunkowy wkład studentów zagranicznych do gospodarki to w tej chwili około 100 mln euro rocznie.

W roku akademickim 2012/2013 na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu studia na programach kształcenia w języku angielskim (programy: 4-letni medycyny, 6-letni medycyny, 5-letni stomatologii, 6-letni farmacji Pharm.D., 3-letni fizjoterapii) rozpoczęło 173 studentów, a w  2013/2014 - 185.

-  Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu zagraniczni studenci studiują także w języku polskim. Studia takie podejmuje coraz więcej studentów z Ukrainy i Białorusi - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Marek Ruchała.

Strona uczelni jako jedyna od razu wita użytkowników po angielsku. Pod zdjęciem nowoczesnego budynku uniwersyteckiego widnieje napis: ''One of the best medical schools in Poland'', czyli jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Uczelnia mogłaby dodać do tego jeszcze tytuł najpopularniejszej wśród zagranicznych studentów polskiej uczelni medycznej, gdyż na UM w Poznaniu studiuje proporcjonalnie najwięcej studentów z innych krajów - prawie 13 proc.

Co stoi za tym sukcesem? Poznański uniwersytet w formularzu rekrutacyjnym on-line prosi o udzielenie odpowiedzi dotyczącej wyboru tej uczelni.

- Główne powody: renoma poznańskiego UM w kraju i na świecie, to, że uczelnia akredytowana w kraju i na świecie ma bardzo dobre opinie absolwentów. Istotne jest również to, że Poznań to miasto w sercu Europy. Bardzo dobrze skomunikowane z największymi stolicami europejskimi. Na uczelni studiuje wiele osób z polskimi korzeniami mieszkającymi na stałe w USA, Kanadzie, Niemczech - wylicza prof. Ruchała.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.