Zagraniczni studenci - zysk dla kadry i uczelni

Co roku na polskich uczelniach medycznych przybywa studentów z zagranicy. Uczelnie promują się na targach edukacyjnych i w internecie, ale polecają je również aktualni studenci i absolwenci, a w niektórych rodzinach z krajów całego świata studiowanie w Polsce to już tradycja.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zagraniczni studenci - zysk dla kadry i uczelni

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia (Katarzyna Rożko)

www.rynekzdrowia.pl

22 paź 2013 14:44


Z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy ''Studenci zagraniczni w Polsce 2012'' wynika, że w Polsce studiuje ponad 24 tys. studentów zagranicznych z 141 krajów. Zaraz po kierunkach ekonomicznych i biznesowych - wybierają oni studia medyczne. Najwięcej studentów zagranicznych studiuje na uczelniach medycznych, gdzie już co dwunasty student pochodzi z zagranicy.

Zysk dla kraju i uczelni

Jak podają autorzy raportu ''Studenci zagraniczni w Polsce 2012'', na świecie poza granicami swojego kraju studiują już ponad 4 miliony studentów, a liczba ta ma się podwoić do 2020 r. Ocenia się, że w skali globalnej, rynek studiów międzynarodowych przynosi krajom goszczącym studentów zagranicznych około 80-90 miliardów dolarów rocznie. W Polsce szacunkowy wkład studentów zagranicznych do gospodarki to w tej chwili około 100 mln euro rocznie.

W roku akademickim 2012/2013 na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu studia na programach kształcenia w języku angielskim (programy: 4-letni medycyny, 6-letni medycyny, 5-letni stomatologii, 6-letni farmacji Pharm.D., 3-letni fizjoterapii) rozpoczęło 173 studentów, a w  2013/2014 - 185.

-  Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu zagraniczni studenci studiują także w języku polskim. Studia takie podejmuje coraz więcej studentów z Ukrainy i Białorusi - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Marek Ruchała.

Strona uczelni jako jedyna od razu wita użytkowników po angielsku. Pod zdjęciem nowoczesnego budynku uniwersyteckiego widnieje napis: ''One of the best medical schools in Poland'', czyli jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Uczelnia mogłaby dodać do tego jeszcze tytuł najpopularniejszej wśród zagranicznych studentów polskiej uczelni medycznej, gdyż na UM w Poznaniu studiuje proporcjonalnie najwięcej studentów z innych krajów - prawie 13 proc.

Co stoi za tym sukcesem? Poznański uniwersytet w formularzu rekrutacyjnym on-line prosi o udzielenie odpowiedzi dotyczącej wyboru tej uczelni.

- Główne powody: renoma poznańskiego UM w kraju i na świecie, to, że uczelnia akredytowana w kraju i na świecie ma bardzo dobre opinie absolwentów. Istotne jest również to, że Poznań to miasto w sercu Europy. Bardzo dobrze skomunikowane z największymi stolicami europejskimi. Na uczelni studiuje wiele osób z polskimi korzeniami mieszkającymi na stałe w USA, Kanadzie, Niemczech - wylicza prof. Ruchała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.