Zagraniczni stażyści w polskich firmach. Czy ma to sens?

0 0
Zagraniczni stażyści w polskich firmach. Czy ma to sens?
Wizyta zagranicznych gości w firmie to ogromna szansa dla stałych pracowników – mogą oni na przykład poprawić poziom komunikatywności w obcym języku, Fot. Sxc.hu

Wakacje to czas, kiedy w firmach pojawiają się nowi, tymczasowi pracownicy. Stażyści lub praktykanci przyjeżdżają do polskich firm także z innych zakątków świata. Czy Japończyk na stażu w polskiej firmie myśli o zatrudnieniu u nas na stałe?

Mówi się, że w pracy najważniejsza jest różnorodność doświadczeń, bo tylko w ten sposób można osiągnąć sukces. Rozumieją to coraz bardziej polskie firmy, zatrudniając do swoich polskich biur stażystów z najdalszych zakątków świata.

- Wychodzimy z założenia, że staż jest dobry, jeśli korzystają na nim obie strony. Nie tylko osoba, która będzie bezpośrednio zaangażowana w pracę, ale również firma udostępniająca swoje zasoby kadrowe, infrastrukturalne czy po prostu bardzo cenne know-how. Nasz program stażowy jest właśnie tak zorganizowany, aby zyskiwali na nim wszyscy. Jednym z elementów, który gwarantuje wysoki poziom zadowolenia i stażystów, i pracowników, jest to, że w polskiej siedzibie organizujemy staże dla zagranicznych studentów – mówi Elżbieta Mistachowicz, wiceprezes AdRem Sotware, krakowskiej firmy informatycznej.

Po co stażysta z zagranicy?

W czym może pomóc stażysta z zagranicy i jaki jest sens zatrudniania w swojej firmie kogoś, kto nie mówi po polsku? Powodów może być wiele. Tak samo jak wiele może być benefitów takiego działania. Wszystko zależy od konkretnej firmy i jej potrzeb. AdRem na przykład organizuje staże w krakowskim biurze od 2005 roku. Od tego czasu w programie wzięło udział w sumie 38 praktykantów z 17 krajów (USA, Argentyna, Japonia, Włochy, Austria, Ukraina, Niemcy, Chiny, Nowa Zelandia, Kanada, Rosja, Meksyk, Francja, Włochy, Hiszpania, Tunezja, Kolumbia).

Czytaj też: W tym mieście 85 proc. firm zatrudnia lub rozważa zatrudnianie obcokrajowców

- Przyjmujemy stażystów praktycznie z każdego kraju, ponieważ nasz flagowy produkt sprzedajemy na całym świecie. Stażyści pomagają nam w tłumaczeniu podstawowych informacji o naszym rozwiązaniu na swój ojczysty język lub szukają w kraju, z którego pochodzą, potencjalnych partnerów – dodaje Elżbieta Mistachowicz.

Nie ulega wątpliwości, że zaangażowanie firmy na rodzimym rynku studenta pomaga nie tylko w przekonaniu go do współpracy, ale również w znalezieniu dla niego odpowiedniego zajęcia w czasie praktyk.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Witam. Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem odnośnie tematyki artykułu.
  Jestem dyrektorem jednej z lubelskich firm. Do tej pory mieliśmy umowę z Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji odnośnie przysyłania studentów na bezpłatne (ale wymagane) praktyki bądź staże po ukończeniu studiów. Przychodzili do nas studenci stosunków międzynarodowych i zarządzania, gdyż moja firma jest
  firmą nastawioną na handel międzynarodowy. Powiem tak: z racji
  na stosunki zagraniczne i kontakty biznesowe chętnie zatrudnialiśmy także studentów, którzy przyjechali z innych państw. Starali się w takim samym stopniu jak nasi rodzimi studenci, ale dzięki zatrudnieniu ich mogliśmy poznać bliżej ich tradycje, kultury, stosunki do innych. Było to zawsze dla pracowników mojej firmy bogate doświadczenie i dzięki kontraktowi z WySPĄ dostajemy pod swoje skrzydła najbardziej zaangażowanych studentów z tej uczelni. W ciągu kilku lat wszystkie strony "medalu" skorzystały na tym. Moja firma, studenci, uczelnia. W tej chwili zatrudniamy kilku naszych stażystów. Dwóch z nich pochodzi zza granicy. Nie dyskryminujmy - żeby coś lub kogoś ocenić najpierw trzeba go poznać bliżej.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.