Za mało praktyk i stażów. Biznes powinien wspierać szkoły zawodowe

0 0
Za mało praktyk i stażów. Biznes powinien wspierać szkoły zawodowe
Aż 86 proc. ankietowanych uczniów jako przeszkodę w podjęciu pracy zawodowej wskazuje brak praktycznych umiejętności potrzebnych do pracy (fot. pixabay)

Niewłaściwe przygotowanie zawodowe, tzn. takie, które nie odpowiada na konkretne potrzeby pracodawców - to problem większości młodych ludzi - wynika z  badania „Potrzeby i bariery w rozwoju zawodowym uczniów szkół zawodowych i technicznych”.

Badanie zrealizowano na zlecenie firmy Abplanalp wśród uczniów szkół zawodowych. Według badanych szkoły mogłyby rozwijać kompetencje zawodowe swoich uczniów poprzez posiadanie nowoczesnego sprzętu do nauki zawodu (89 proc. ankietowanych), na drugim miejscu wśród wskazań znalazło się zaoferowanie uczniom dodatkowych warsztatów, szkoleń etc. Trzecie miejsce należy zaś do nowoczesnych sal warsztatowych, którymi powinna dysponować szkoła.

Obok tych czynników ponad 92 proc. badanych uważa, że poziom edukacji zawodowej i technicznej w Polsce może poprawić ściślejsza współpraca pomiędzy firmami a szkołami. Współpraca ta powinna przejawiać się przede wszystkim, zdaniem ankietowanych, w organizacji praktyk zawodowych i ofercie stażów.

Czym kierują się kandydaci wybierając szkołę, w której nauczą się przyszłego zawodu? Z badania Abplanalp wynika, że pierwszorzędne znaczenie ma w tym zakresie jakość wyposażenia pracowni kształcenia zawodowego, na który to czynnik wskazało aż 81,19 proc. ankietowanych.

Na drugim miejscu znalazły się ex aequo dwa czynniki: kompetencje kadry nauczycielskiej i program praktyk i staży – oba ze wskazaniami 71,8 proc. badanych. Także, że współpraca partnerska szkoły z potencjalnymi pracodawcami jest czynnikiem silnie decydującym o wyborze placówki przez kandydata – wskazało na niego ponad 61 proc. ankietowanych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.