Z ustawą o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji trzeba pilnie przyśpieszyć. Inaczej stracimy 2 mld zł?

Do końca roku musi zostać uchwalona ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Jeśli nie zostanie, Polska może stracić 2 mld zł, w tym miliard na szkolenia osób dorosłych. Mało tego, będziemy musieli zwrócić pieniądze z poprzedniej perspektywy finansowej. To blisko 68 mln zł.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Z ustawą o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji trzeba pilnie przyśpieszyć. Inaczej stracimy 2 mld zł?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Sobolak

21 gru 2015 15:37


- To ustawa, którą musimy zakończyć przed 31 grudnia. I mówię o wszystkich izbach parlamentu i panu prezydenci – zaznaczył na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży jej przewodniczący poseł Rafał Grupiński.

Czytaj też: Rząd wprowadzi Europejską Legitymację Zawodową?

Głos w tej sprawie zabrała także Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. – To bardzo skomplikowana ustawa, która pięć lat była w opracowaniu. Mieliśmy dwa tygodnie, razem z departamentami Ministerstwa Edukacji Narodowej i stroną społeczną na to, żeby po pierwsze wyłapać najpoważniejsze błędy, po drugie przełożyć europejską nowomowę na język polski, zabezpieczyć to, co publiczne i dać sobie możliwość stałego monitorowania ustawy, dlatego, że taki tryb przyspieszony, rzeczywiście, z pokorą to przyznajemy, może spowodować różnego rodzaju niedociągnięcia – mówiła. 

Co najmniej 2 mld zł straty

Skąd takie tempo? Do uchwalenia ustawy w tym terminie zobowiązała Polskę Komisja Europejska. – W listopadzie 2014 roku Komisja Europejska zobowiązała Polskę do wprowadzenia ustawy do końca 2015 roku i osiągnięcia pełnej jej funkcjonalności do końca 2016 roku – przypomniała poseł PiS Krystyna Wróblewska. Jeśli tego nie zrobimy, poniesiemy konsekwencje finansowe. – Niespełnienie warunków może łączyć się z nieuzyskaniem z perspektywy finansowej 2014-2020 środków w wysokości około 2 mld zł, w tym około miliarda na szkolenia osób dorosłych. Efektem niewdrożenia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji może być także konieczność zwrotu pieniędzy z poprzedniej perspektywy. Chodzi o 68 mln zł – mówiła posłanka.

Kształcenie przez całe życie

Na konieczność wprowadzenia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji kilka lat temu zwróciła nam uwagę Komisja Europejska, wytykając brak dostosowania kwalifikacji do rynku europejskiego. – Na tym tracą Polacy, którzy wyjeżdżają do Unii Europejskiej. Bardzo trudno jest porównać kwalifikacje na rynku polskim i europejskim – przypominała Krystyna Wróblewska. Komisja wytknęła nam także inny problem. – Unia Europejska stwierdziła, co zresztą jest prawdą, że Polacy się nie doskonalą. Zazwyczaj nasze doskonalenie kończy się na zakończeniu szkoły bądź studiów wyższych. Chodzi o świadomość, że należy kształcić się przez całe życie – zwracała uwagę posłanka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.