Wzrost aktywności w akademickich biurach karier

0 0
Wzrost aktywności w akademickich biurach karier
W biurze karier w ramach indywidualnego poradnictwa zawodowego zrealizowano rocznie średnio 194 pojedynczych porad. /Fot. mat.prasowe/Smart MBC

W Akademickich biurach karier można zauważyć wzrost liczby ofert pracy i praktyk. Wynika to z poprawy sytuacji na rynku pracy, ale i z większej aktywności biur karier w pozyskiwaniu tych ofert

O tym, jak uczelnie mogą wspierać studentów i absolwentów w działaniach na rynku pracy mówiono w Warszawie podczas środowych obrad kongresu akademickich biur karier. Zaprezentowano tam też raport Rzecznika Praw Absolwenta dotyczący działalności akademickich biur karier w roku akademickim 2014/2015, a także zainaugurowano konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt. Akademickie Biura Karier.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Daria Lipińska-Nałęcz przyznała, że biura karier są "frontmanem" w kontaktach między uczelniami a ich otoczeniem.

- Pełnią niezwykle ważną rolę - i informacyjną, i aktywną. Ich zadania to nie tylko informacje o rynku pracy, ale i spotkania z pracodawcami, targi pracy, poradnictwo zawodowe, warsztaty, szkolenia m.in. z umiejętności miękkich, badanie losów absolwentów - zaznaczyła.

Więcej ofert pracy i praktyk

- Przy 420 uczelniach, które mieliśmy w Polsce w czerwcu działa ok. 340 uczelnianych biur karier - podsumował rzecznik praw absolwenta Bartłomiej Banaszak.

Dodał, że to już drugi raport dotyczący akademickich biur karier. Poprzedni raport powstał w ubiegłym roku, więc można już zauważyć, jak zmienia się sytuacja tych biur.

- Na pewno można zauważyć pozytywne tendencje - jedna z nich dotyczy ofert pracy, praktyk i staży pozyskiwanych przez biura karier. Zanotowaliśmy naprawdę znaczący wzrost. To może wynikać z poprawy sytuacji na rynku pracy, ale i z większej aktywności biur karier w pozyskiwaniu tych ofert - powiedział.

Jak dodał, biura karier nieco częściej angażują się też w organizowanie szkoleń i warsztatów dla studentów.

- Kolejna pozytywna tendencja jest taka, że akademickie biura karier są coraz istotniejszą częścią struktury uczelni. Coraz częściej przedstawiciele biur karier są zapraszani do gremiów uczelnianych - np. zajmujących się jakością kształcenia. Dzięki temu jest pewien styk między rynkiem pracy a kształceniem - zwrócił uwagę Banaszak.

O odsetku osób, które korzystają z pomocy biur karier Banaszak powiedział: - W mojej ocenie jeszcze nie jest to poziom zadowalający.

Konkurs działań związanych ze wsparciem studentów

Z raportu wynika np., że średnio w biurze karier w ramach indywidualnego poradnictwa zawodowego zrealizowano rocznie 194 pojedynczych porad. Banaszak przyznał, że wynika to m.in. z tego, że potencjał biur karier na większości uczelni jeszcze nie jest duży.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.