Wzrost aktywności w akademickich biurach karier

W Akademickich biurach karier można zauważyć wzrost liczby ofert pracy i praktyk. Wynika to z poprawy sytuacji na rynku pracy, ale i z większej aktywności biur karier w pozyskiwaniu tych ofert
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wzrost aktywności w akademickich biurach karier

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

14 paź 2015 15:21


O tym, jak uczelnie mogą wspierać studentów i absolwentów w działaniach na rynku pracy mówiono w Warszawie podczas środowych obrad kongresu akademickich biur karier. Zaprezentowano tam też raport Rzecznika Praw Absolwenta dotyczący działalności akademickich biur karier w roku akademickim 2014/2015, a także zainaugurowano konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt. Akademickie Biura Karier.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Daria Lipińska-Nałęcz przyznała, że biura karier są "frontmanem" w kontaktach między uczelniami a ich otoczeniem.

- Pełnią niezwykle ważną rolę - i informacyjną, i aktywną. Ich zadania to nie tylko informacje o rynku pracy, ale i spotkania z pracodawcami, targi pracy, poradnictwo zawodowe, warsztaty, szkolenia m.in. z umiejętności miękkich, badanie losów absolwentów - zaznaczyła.

Więcej ofert pracy i praktyk

- Przy 420 uczelniach, które mieliśmy w Polsce w czerwcu działa ok. 340 uczelnianych biur karier - podsumował rzecznik praw absolwenta Bartłomiej Banaszak.

Dodał, że to już drugi raport dotyczący akademickich biur karier. Poprzedni raport powstał w ubiegłym roku, więc można już zauważyć, jak zmienia się sytuacja tych biur.

- Na pewno można zauważyć pozytywne tendencje - jedna z nich dotyczy ofert pracy, praktyk i staży pozyskiwanych przez biura karier. Zanotowaliśmy naprawdę znaczący wzrost. To może wynikać z poprawy sytuacji na rynku pracy, ale i z większej aktywności biur karier w pozyskiwaniu tych ofert - powiedział.

Jak dodał, biura karier nieco częściej angażują się też w organizowanie szkoleń i warsztatów dla studentów.

- Kolejna pozytywna tendencja jest taka, że akademickie biura karier są coraz istotniejszą częścią struktury uczelni. Coraz częściej przedstawiciele biur karier są zapraszani do gremiów uczelnianych - np. zajmujących się jakością kształcenia. Dzięki temu jest pewien styk między rynkiem pracy a kształceniem - zwrócił uwagę Banaszak.

O odsetku osób, które korzystają z pomocy biur karier Banaszak powiedział: - W mojej ocenie jeszcze nie jest to poziom zadowalający.

Konkurs działań związanych ze wsparciem studentów

Z raportu wynika np., że średnio w biurze karier w ramach indywidualnego poradnictwa zawodowego zrealizowano rocznie 194 pojedynczych porad. Banaszak przyznał, że wynika to m.in. z tego, że potencjał biur karier na większości uczelni jeszcze nie jest duży.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.