Wszystkie szkoły połączy ogólnopolska sieć edukacyjna

• Jesienią 2018 r. planowane jest uruchomienie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która ma połączyć wszystkie szkoły w Polsce, zapewniając dostęp do usług i treści edukacyjnych - zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji.
• OSE ma być programem rządowym
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wszystkie szkoły połączy ogólnopolska sieć edukacyjna

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

2 wrz 2016 9:26


Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w Polsce jest ok. 30 tys. szkół, znajdujących się w 19,3 tys. lokalizacji. Bez dostępu do internetu o przepustowości powyżej 100 Mb/s jest 25 tys. z nich (ok. 16,7 tys. lokalizacji).

MC wskazuje, że 5 tys. placówek (w 3,3 tys. lokalizacji) jest w zasięgu łącza o przepustowości powyżej 100 Mb/s, co jednakże nie zawsze oznacza, że z niego korzystają. Z ankiet MC wynika, że z usług takich korzysta 5 proc. polskich szkół.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni planują podłączyć do internetu o wymaganej przepustowości w ramach własnych działań i inwestycji ok. 10 tys. szkół (w ok. 5,7 tys. lokalizacji). MC szacuje że do podłączenia w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa jest 15 tys. szkół (w 10,5 tys. lokalizacji).

Czytaj też: Jak rozwiązać problem z brakiem programistów?

Resort planował pierwotnie, że wszystkie szkoły będą podłączone światłowodem ale - jak mówił wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny – po analizach odstąpiono od tego warunku.

„Będą pewnie dwa, trzy możliwe standardy podłączenia placówek oświatowych. Dla szkół, które będą istotnie oddalone od węzłów dostępowych, będziemy zgadzać się na łącza radiowe, które będą oczywiście gwarantowały transmisję 100 Mb/s. Nie będziemy ortodoksyjni, jeśli chodzi o podłączanie szkół światłowodami” – powiedział Woźny.

Prowadzone prace mają, w dalszej perspektywie, ułatwić start projektowi Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, który ma ruszyć jesienią 2018 r.

Sieć OSE ma być, jak mówił wiceminister Woźny, przez dwa lub trzy lata finansowana z budżetu państwa; potem wydatki mają przejąć samorządy.

Plan zapewnienia wszystkim szkołom w Polsce dostępu do bardzo szybkiego internetu opublikowano pod koniec grudnia ub.r. Konkurs ma zostać ogłoszony pod koniec września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.