Współpraca opolskich szpitali ze studentami medycyny z Katowic

Województwo opolskie podpisało porozumienie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Studenci katowickiej uczelni będą mogli odbywać staże w opolskich placówkach ochrony zdrowia, a po ukończeniu studiów podjąć w nich pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Współpraca opolskich szpitali ze studentami medycyny z Katowic

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 mar 2013 9:49


Porozumienie podpisali w Opolu rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) w Katowicach prof. Przemysław Jałowiecki oraz wicemarszałek województwa opolskiego Tomasz Kostuś.

"To porozumienie stwarza szanse dla obu stron. Reforma szkolnictwa medycznego skutkuje koniecznością odbywania stażu klinicznego na szóstym roku studiów. To sprawia, iż baza szpitali w województwie śląskim staje się dla nas za mała" - powiedział rektor ŚUM prof. Przemysław Jałowiecki. "Możemy mieć duże trudności ze zrealizowaniem programu na naszym terenie. Stąd pomysł nawiązania współpracy z sąsiednią Opolszczyzną. Są też specjalizacje, gdzie my nie mamy dobrej bazy, a tutaj jest" - dodał.

Opolskie ma z kolei problem z kadrą medyczną. "Zainteresowanie ze strony naszych szpitali jest duże. Pól do współpracy mamy bardzo wiele, a do zyskania bardzo dużo" - powiedział z kolei wicemarszałek odpowiedzialny za ochronę zdrowia Roman Kolek.

Pozyskanie kadr medycznych jest dla województwa opolskiego bardzo ważne, szczególnie w sytuacji, kiedy liczba lekarzy i pielęgniarek pracujących w regionie w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców należy do jednych z najniższych w Polsce.

Wskutek realizacji porozumienia z uczelnią w Katowicach, studenci współpracujący z opolskimi podmiotami leczniczymi mogą być w przyszłości zainteresowani zatrudnieniem w tych jednostkach, co w sposób bezpośredni wpłynie na zwiększenie kadry medycznej w województwie.

Współpraca będzie polegać m.in. na prowadzeniu w szpitalach, których organem założycielskim jest samorząd województwa opolskiego, działalności dydaktycznej dla studentów Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Współpraca zakłada zorganizowanie kształcenia przed i podyplomowego w zawodach medycznych.

Lekarze opolskich szpitali będą uczestniczyć w prowadzonych zajęciach dydaktycznych studentów, co wpłynie na podniesienie rangi oddziałów i szpitali.

"Nasze zainteresowanie jest ukierunkowane szczególnie na takie specjalizacje jak chirurgia, psychiatria, ginekologia i położnictwo, choroby zakaźne czy onkologia" - powiedział prof. Przemysław Jałowiecki.

Uniwersytet ma największą, spośród 12 funkcjonujących w Polsce uczelni medycznych, bazę kliniczną tj. dysponuje siedmioma szpitalami klinicznymi oraz - na podstawie zawartej umowy - dwunastoma szpitalami nie mającymi statusu klinicznego. Ponadto uczelnia realizuje dydaktykę w 28 podmiotach leczniczych zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego.

Dla zapewnienia jakości kształcenia, o której mówią nowe standardy nauczania, koniecznym jest poszerzenie bazy dydaktycznej. Nawiązanie współpracy z województwem opolskim stwarza nowe możliwości dla realizowanego przez uczelnię procesu dydaktycznego.

Innym obszarem współdziałania będzie prowadzenie działalności naukowo-badawczej i wspólnego występowania o pieniądze na wdrażanie innowacyjnych technik i procedur medycznych oraz wspólne sięganie po środki unijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.