Wsparcie dla młodych w zawodowym starcie

- Korzystne dla absolwentów oraz studentów zasady staży i praktyk chce wypracować minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. We wtorek wystosowała w tej sprawie list do rektorów, organizacji studenckich, pracodawców i przedsiębiorców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wsparcie dla młodych w zawodowym starcie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 lut 2014 17:41


Prof. Kolarska-Bobińska przypomniała, że resort nauki podjął działania zarówno legislacyjne, jak i programowe, które mają ułatwić start zawodowy studentom i absolwentom. O obowiązkowych 3-miesięcznych praktykach na uczelniach o profilu praktycznym mowa jest np. w projekcie nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym, którego pierwsze czytanie odbyć ma się w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

"Oprócz rozwiązań legislacyjnych konieczne jest jednak wspólne wypracowanie takich zasad staży i praktyk, które uczynią je wartościowymi dla wszystkich zaangażowanych stron" - napisała minister nauki w liście.

Szefowa resortu zaznacza, że dobre wykorzystanie funduszy europejskich może przyspieszyć procesy innowacyjne i przełożyć się na wzrost liczby miejsc pracy. "Nie będzie to jednak możliwe bez bliskiej współpracy nauki, szkolnictwa wyższego i gospodarki. Nieocenionym i słabo wykorzystywanym dotąd elementem tej współpracy są staże i praktyki zawodowe dla studentów" - czytamy w liście prof. Kolarskiej-Bobińskiej.

Czytaj też: Studia mają lepiej przygotowywać absolwentów do podjęcia pracy

Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Muelle zwraca uwagę, że ważne jest to, by podczas praktyk zdobywać pewne praktyczne umiejętności, które przydadzą się w przyszłym zawodzie. "Gdy praktyki są przydatne i gdy czegoś uczą, to studenci nie przejmują się tym, że muszą pracować za darmo, środowisko gospodarcze w Polsce przystosowało już nas do tego" - przyznaje Mueller.

Zaznacza jednak, że często studentom podczas praktyk powierzane są proste prace, które powodują, że pracodawca zyskuje oszczędności, a student nie zdobywa doświadczenia, które przydałoby mu się na rynku pracy. Zdaniem Muellera warto znaleźć systemowe rozwiązania, które zachęcałyby pracodawców do przyuczania praktykantów i przekazywania im umiejętności przydatnych na rynku pracy. Korzystne mogłyby się np. okazać ulgi podatkowe dla pracodawców.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.